Podzespoły komputera

Podkategorie

 • Płyty główne

  Płyta główna (ang. motherboard) potocznie określana jako mobo to podstawowa część komputera, bez której nie tylko nie będziemy go w stanie uruchomić, ale nawet złożyć. Jest to bowiem układ, na którym montuje się procesor (CPU) oraz inne elementy niezbędne do działania sprzętu (np. kartę graficzną, pamięć RAM, dyski ssd itd.). Na płytę główną składają się takie elementy jak: chipset, gniazdo procesora (tzw. socket) i pamięci operacyjnej (RAM), kontroler CPU czy różnego rodzaju złącza niezbędne do poprawnego funkcjonowania komputera.

  Budowa płyty głównej

  Płyta główna składa się z kilku komponentów, które umożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie. Są to chipset, mostki oraz szyny (magistrale) płyty głównej, a każdy z nich pełni ważną rolę w zarządzaniu pracą i komunikacją pomiędzy podzespołami komputera.

  • Chipset - jest to nic innego jak zespół układów scalonych działający jako centralny kontroler płyty głównej. Decyduje on o wielu ważnych funkcjach, takich jak rodzaj i ilość obsługiwanych portów, kompatybilność z określonymi procesorami oraz rodzajami pamięci RAM, a także o możliwościach rozszerzeń takich jak sloty PCI Express. Chipsety, takie jak AMD B550, Intel B660, Intel Z690 czy Intel Z790, różnią się między sobą zakresem oferowanych możliwości i są dostosowane do różnych segmentów rynku, od budżetowych po zaawansowane rozwiązania dla entuzjastów.
  • Mostki (Northbridge i Southbridge) – w tradycyjnej budowie płyty głównej, mostki były odpowiedzialne za różne aspekty komunikacji wewnątrz systemu. Northbridge zarządzał szybką komunikacją między procesorem, pamięcią RAM oraz kartami graficznymi, natomiast Southbridge odpowiadał za wolniejsze połączenia, takie jak porty USB, SATA do dysków twardych i SSD, a także inne interfejsy wejścia-wyjścia. W nowoczesnych architekturach rola Northbridge'a jest często integrowana z procesorem, co zwiększa efektywność i prędkość przesyłania danych.
  • Szyny (magistrale) – są to kanały komunikacyjne, przez które przesyłane są dane między poszczególnymi komponentami systemu komputerowego. Magistrale te zapewniają łączność i umożliwiają wymianę danych pomiędzy procesorem, pamięcią RAM, kartami rozszerzeń i innymi podzespołami. Ich prędkość i przepustowość mają bezpośredni wpływ na ogólną wydajność komputera.

  Rodzaje płyt głównych

  Rodzaj płyty głównej wpływa nie tylko na wymiary całego systemu, ale także ilość i rodzaj dostępnych złącz oraz gniazd. Odpowiedni dobór formatu płyty głównej do wielkości obudowy i potrzeb użytkownika jest bardzo ważny. Na rynku dostępne są różne formaty płyt głównych, z których każdy oferuje inne możliwości konfiguracyjne. Oto najczęściej spotykane rodzaje:

  • ATX - jest to standardowy format płyty głównej o wymiarach 305 x 244 mm. Jego popularność wynika z bogatego zestawu złącz i gniazd, co czyni go preferowanym wyborem dla większości zastosowań, od komputerów domowych po zaawansowane stacje robocze.
  • Micro ATX (mATX, uATX) - to mniejsza wersja płyty ATX, mająca wymiary 244 x 244 mm, idealna dla kompaktowych obudów. Choć oferuje mniej złącz niż ATX, wciąż pozostaje wystarczająca dla wielu użytkowników, balansując pomiędzy rozmiarem a funkcjonalnością.
  • Extended ATX (E-ATX) - jest to format dla najbardziej wymagających użytkowników, z wymiarami często przekraczającymi standard ATX (zazwyczaj 305 x 277 mm). Oferuje on największą liczbę portów i gniazd, dedykowany dla entuzjastów i profesjonalistów potrzebujących rozbudowanych konfiguracji.
  • Mini ITX (mITX) - jest to format zaprojektowany z myślą o najmniejszych możliwych obudowach (do 170 x 170 mm). Mimo ograniczonej liczby złącz, mini ITX znajduje szerokie zastosowanie w budowach o ograniczonej przestrzeni, zapewniając podstawową funkcjonalność w kompaktowym rozmiarze.

  Najpopularniejszym formatem płyty głównej jest bez wątpienia format ATX, który stanowi złoty środek między rozmiarem a możliwościami rozbudowy. Format ten sprawdza się w większości zastosowań. Micro ATX oferuje dobrą alternatywę dla tych, którzy potrzebują mniejszej obudowy, ale wciąż oczekują solidnej funkcjonalności. Z kolei E-ATX i mini ITX kierowane są do specyficznych grup użytkowników: pierwszy do entuzjastów i profesjonalistów potrzebujących maksymalnej rozbudowy, a drugi do miłośników minimalizmu i kompaktowych rozwiązań. Wybierając format płyty głównej należy uwzględnić zarówno obecne jak i przyszłe potrzeby.

  Płyta główna – cena

  Cena płyty głównej uzależniona jest od wielu czynników, które wpływają bezpośrednio na jej funkcjonalność, wydajność i kompatybilność z innymi komponentami komputera. Jednym z ważniejszych czynników, który ma największy wpływ na cenę płyty głównej, jest chipset. Chipsety, takie jak Z, X, B, H, kierowane są do różnych grup użytkowników i różnią się poziomem zaawansowania oraz dostępnymi możliwościami. Przykładowo, wybór chipsetu może determinować liczbę dostępnych linii PCI-Express, a nawet umożliwiać lub ograniczać opcje podkręcania (OC) procesora.

  Wybór konkretnej serii chipsetów związany jest ściśle z generacją procesora – na przykład chipsety Intel 600 są przeznaczone dla procesorów Intel Alder Lake-S, natomiast AMD 400 i 500 dedykowane są dla procesorów z serii Ryzen 5000. Związane jest to również z typem gniazda procesora, a zatem im nowsza generacja chipsetu, tym często wyższa cena płyty głównej. Dodatkowo, chipset może obsługiwać tylko ograniczoną liczbę generacji procesorów, co również wpływa na jego atrakcyjność i cenę. Jakość i możliwość rozbudowania taki elementów jak sekcja zasilania i system chłodzenia mają również wpływ na cenę. Lepsza jakość tych komponentów zapewnia większą stabilność pracy i dłuższą żywotność płyty, co jest szczególnie ważne dla użytkowników oczekujących wysokiej wydajności i niezawodności.

  Format płyty głównej również wpływa na cenę – większe płyty, oferujące więcej złącz i slotów rozszerzeń, są zazwyczaj droższe. To z kolei jest związane z większą ilością materiału i bardziej zaawansowaną konstrukcją. Nie można także pomijać jakości pomniejszych elementów konstrukcyjnych, takich jak kondensatory czy tranzystory. Ich lepsza jakość zwiększa nie tylko wydajność, ale i niezawodność płyty głównej, co jest odzwierciedlone w jej cenie.

  Płyty główne do gier

  Płyty główne dedykowane graczom wyróżniają się na tle standardowych modeli dodatkowymi funkcjami, które mają na celu nie tylko zwiększenie wydajności i stabilności systemu podczas rozgrywki, ale także zapewnienie użytkownikom wyjątkowych doświadczeń w trakcie rozgrywki. Płyty główne dla graczy  wyposażone są w najnowsze chipsety, takie jak z390, co zapewnia wsparcie dla najnowocześniejszych procesorów i technologii.

  Wśród cech charakterystycznych płyt głównych dla graczy znajdują się:

  • Wzmocnione złącza - dedykowane sloty na karty graficzne, pamięć RAM i inne komponenty są często wzmocnione, aby zapewnić dodatkową ochronę i stabilność dla podłączanego sprzętu, szczególnie ważne przy transporcie jednostki.
  • Ulepszone układy audio - zintegrowane karty dźwiękowe z zaawansowaną redukcją szumów i wsparciem dla wysokiej jakości dźwięku przestrzennego, co jest kluczowe dla immersyjnego doświadczenia w grach i multimediach.
  • Zaawansowane karty sieciowe - oferujące optymalizację połączenia internetowego dla płynnej gry online, minimalizujące lag i zapewniające lepszą kontrolę nad ruchem sieciowym.
  • Wsparcie dla pamięci DDR4 - pozwalające na instalację szybkich modułów pamięci RAM, co przekłada się na wydajność całego systemu.
  • Topowe materiały i wykonanie - płyty dla graczy są projektowane z myślą o długotrwałym i intensywnym użytkowaniu, dlatego wykorzystuje się w nich materiały najwyższej jakości.
  • Podświetlenie RGB - daje możliwość personalizacji wyglądu komputera, a w połączeniu z przezroczystą obudową staje się atrakcyjnym elementem dekoracyjnym.
  • Możliwości overclockingu - płyty dla graczy często oferują zaawansowane opcje podkręcania procesora, pamięci RAM i innych komponentów, co pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału sprzętu.

  Choć płyty główne dla graczy są zazwyczaj droższe niż standardowe modele, inwestycja ta przekłada się na lepszą jakość, większą stabilność i wyższą wydajność systemu, co dla pasjonatów gier i technologii jest często priorytetem. Decydując się na zakup takiej płyty, użytkownicy otrzymują sprzęt gotowy do radzenia sobie z najnowszymi grami i aplikacjami.

 • Procesory

  Procesor, znany również jako CPU (Central Processing Unit), jest zaraz po płycie głównej jednym z najważniejszych elementów każdego komputera, pełniącym rolę jego mózgu. Procesor jest to nic innego jak układ scalony, którego zadaniem jest wykonywanie instrukcji zawartych w programach komputerowych, przetwarzając dane i zarządzając operacjami systemu. Wydajność procesora bezpośrednio wpływa na szybkość i płynność działania komputera.

  Procesor montowany jest w gnieździe (socket) na płycie głównej, co zapewnia jego łączność z resztą systemu. Komunikacja między CPU a innymi komponentami, takimi jak pamięć RAM czy karty graficzne, odbywa się poprzez magistrale danych. Te magistrale, czyli szereg połączeń elektrycznych, umożliwiają przesyłanie danych między procesorem a innymi częściami komputera.

  Rdzenie procesora – jak rozpoznać i dlaczego ich ilość jest tak ważna?

  Jednym z głównych wskaźników wydajności procesora jest liczba rdzeni fizycznych i wątków, które procesor jest w stanie obsłużyć. Rdzenie fizyczne to niezależne jednostki przetwarzające wewnątrz CPU, pozwalające na równoczesne wykonywanie różnych zadań. Im więcej rdzeni, tym lepsza wielozadaniowość i wydajność przy aplikacjach zaprojektowanych do pracy wielowątkowej.

  Technologie takie jak Hyper-Threading (używana przez Intel) i SMT (Simultaneous Multithreading, używana przez AMD) pozwalają na jeszcze lepsze wykorzystanie rdzeni fizycznych, dzieląc każdy z nich na dwa wątki. Dzięki temu system operacyjny i aplikacje mogą lepiej zarządzać zasobami, co przekłada się na wzrost wydajności, szczególnie w zastosowaniach wymagających intensywnego przetwarzania danych.

  Podział procesorów według serii i liczby rdzeni prezentuje się następująco:

  Intel Core:

  • Intel Core i3: 4 rdzenie – odpowiedni dla podstawowych zastosowań biurowych i prostych zadań.
  • Intel Core i5: 6 rdzeni – zbalansowany wybór dla zaawansowanych zastosowań i gier.
  • Intel Core i7: 8 rdzeni – wysoka wydajność dla wymagających aplikacji i gier.
  • Intel Core i9: do 18 rdzeni – ekstremalna wydajność dla profesjonalistów i entuzjastów gier.

  AMD Ryzen:

  • AMD Ryzen 3: 4 rdzenie – dla podstawowych zastosowań i casual gamingu.
  • AMD Ryzen 5: 6 rdzeni – do zaawansowanych zastosowań i gier.
  • AMD Ryzen 7: 8 rdzeni – wysoka wydajność dla zaawansowanych gier i pracy z aplikacjami.
  • AMD Ryzen 9: do 16 rdzeni – skierowany do najbardziej wymagających użytkowników i profesjonalistów.

  Pamiętaj, że nowsza generacja procesora w obrębie tej samej serii zazwyczaj oferuje lepszą wydajność i efektywność energetyczną, co może czynić nowszy model i5 wydajniejszym niż starszy model i7. Dlatego przy wyborze procesora warto kierować się nie tylko liczbą rdzeni, ale także ogólnymi parametrami i recenzjami konkretnych modeli.

  Najważniejsze parametry wpływające na wydajność procesora

  Warto zauważyć, że oprócz liczby rdzeni i wątków, na wydajność procesora wpływają także inne czynniki, takie jak częstotliwość taktowania, technologia produkcji (zmniejszająca zużycie energii i emisję ciepła), a także kompatybilność z nowymi technologiami pamięci i interfejsami. 

  • Częstotliwość taktowania - jest to szybkość, z jaką procesor może wykonywać instrukcje, wyrażona w megahercach (MHz) lub gigahercach (GHz). Wyższe taktowanie oznacza lepszą wydajność w aplikacjach jednowątkowych oraz szybsze przetwarzanie zadań.
  • Tryb turbo (Turbo Boost/Turbo Core) - pozwala procesorowi na automatyczne zwiększenie częstotliwości taktowania powyżej bazowej, gdy jest to możliwe (np. podczas intensywnego obciążenia), co przekłada się na lepszą wydajność w krótkich okresach.
  • Odblokowany mnożnik - daje możliwość ręcznego zwiększenia częstotliwości taktowania procesora ponad standardowe wartości, co jest szczególnie cenione przez entuzjastów overclockingu. Wymaga to jednak zaawansowanego systemu chłodzenia, by zaradzić zwiększonemu wydzielaniu ciepła.
  • Proces litograficzny - określa rozmiar tranzystorów użytych w procesorze, wyrażony w nanometrach (nm). Mniejszy rozmiar oznacza większą efektywność energetyczną, mniejsze wydzielanie ciepła i potencjalnie lepszą wydajność.
  • Pamięć podręczna (cache) - szybka pamięć znajdująca się bezpośrednio na procesorze, przechowująca często używane dane i instrukcje, co umożliwia ich szybsze przetwarzanie. Większa pamięć cache przekłada się na szybsze działanie aplikacji.
  • System chłodzenia – ważny dla utrzymania optymalnej temperatury pracy procesora. Niektóre procesory są sprzedawane razem z chłodzeniem, inne wymagają zakupu oddzielnego systemu chłodzenia. Wybór adekwatnego chłodzenia jest istotny dla zapewnienia stabilności i wydajności systemu, szczególnie przy wysokim obciążeniu lub overclockingu.

  Procesor AMD czy Intel?

  Decyzja między procesorem Intel a AMD to jeden z dylematów przed jakim stoimy przy zakupie komputera lub laptopa. Decyzja ta ma znaczący wpływ na dalszą rozbudowę i wydajność systemu. Obydwie marki oferują procesory, które różnią się między sobą nie tylko ceną ale przede wszystkim wydajnością. Dlatego też, wybór odpowiedniego procesora zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz od tego, do jakich celów ma być wykorzystywany komputer.

  Intel i AMD regularnie wprowadzają na rynek nowe generacje i serie procesorów. Intel tradycyjnie jest postrzegany jako lider w dziedzinie innowacyjności i wydajności, szczególnie w segmencie procesorów do zastosowań biznesowych i profesjonalnych. AMD z kolei oferuje procesory o bardzo dobrej wydajności w stosunku do ceny, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla graczy i użytkowników domowych.

  Wybór między procesorami tych marek wpływa również na wybór płyty głównej, ze względu na różne gniazda procesorów (socket). Płyty główne są projektowane z myślą o konkretnych rodzajach procesorów, co oznacza, że procesor Intel będzie wymagał płyty głównej z gniazdem kompatybilnym z Intel, podobnie jak procesor AMD będzie wymagał płyty z gniazdem pasującym do AMD. To ogranicza możliwości przyszłej rozbudowy systemu bez wymiany zarówno procesora, jak i płyty głównej, jeśli zdecydujemy się na zmianę marki procesora.

  Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na takie czynniki jak wsparcie dla najnowszych technologii pamięci RAM, rodzaje i ilość złączy na płycie głównej, możliwości overclockingu oraz wsparcie dla najnowszych interfejsów i standardów prędkości transmisji danych.

  Podsumowując, wybór między procesorem Intel a AMD powinien być dokonany po dokładnej analizie własnych potrzeb i preferencji, z uwzględnieniem takich czynników jak budżet, oczekiwana wydajność oraz plany dotyczące przyszłej rozbudowy systemu. Obydwie marki oferują produkty, które mogą zaspokoić różne wymagania, od prostych zastosowań biurowych, po zaawansowane obliczenia i gaming.

 • Karty graficzne

  Karty graficzne są nieodłącznym elementem każdego komputera. Pełnią ważną rolę w przetwarzaniu i wyświetlaniu obrazu. Ich wpływ na ogólną sprawność i wydajność systemu jest znaczący, niezależnie od tego, czy mówimy o zastosowaniach profesjonalnych, takich jak praca z grafiką komputerową i obróbka zdjęć, czy codziennym użytkowaniu, w tym grach komputerowych.

  Zintegrowane i dedykowane karty graficzne

  Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kart graficznych, które różnią się od siebie wydajnością, zastosowaniami i ceną. 

  Karty graficzne zintegorwane

  Zintegrowane karty graficzne są wbudowane bezpośrednio w procesor (CPU) i korzystają z pamięci RAM komputera jako pamięci VRAM. Przykłady to Radeon RX Vega w procesorach AMD oraz Intel UHD lub Iris Xe w procesorach Intel. Ich główne zalety to niższa cena i mniejsze zużycie energii w porównaniu do dedykowanych kart graficznych, co czyni je popularnym wyborem w laptopach i komputerach biurowych. Wydajność zintegrowanych kart graficznych jest jednak ograniczona, co sprawia, że są one odpowiednie głównie do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie internetu, odtwarzanie filmów, praca z aplikacjami biurowymi oraz granie w mniej wymagające gry.

  Dedykowane karty graficzne

  Dedykowane, czyli oddzielne, karty graficzne stanowią niezależne komponenty, które są montowane w slocie PCIe na płycie głównej. Posiadają one własną dedykowaną pamięć VRAM, co zapewnia znacznie wyższą wydajność w porównaniu do kart zintegrowanych. Dedykowane karty graficzne są niezbędne dla wymagających zastosowań, takich jak najnowsze gry wideo, profesjonalna obróbka grafiki i wideo, czy praca z aplikacjami do modelowania 3D. Wśród popularnych serii znajdują się NVIDIA GeForce RTX i GTX oraz AMD Radeon RX, które są preferowane przez graczy oraz twórców multimediów. Dla profesjonalnych zastosowań, takich jak projektowanie CAD, rendering 3D czy praca ze specjalistycznym oprogramowaniem graficznym, poleca się jeszcze bardziej zaawansowane karty, takie jak NVIDIA Quadro czy AMD Radeon Pro, oferujące optymalizacje i certyfikaty dla konkretnych aplikacji.

  Pamięć RAM w kartach graficznych

  Ilość pamięci VRAM (Video Random Access Memory) w karcie graficznej ma duży wpływ na jakość i płynność wyświetlania obrazu w grach oraz aplikacjach wymagających intensywnego przetwarzania graficznego. Pamięć ta jest wykorzystywana do przechowywania tekstur, ramki obrazu, shaderów i innych danych niezbędnych do renderowania scen w czasie rzeczywistym.

  • 4 GB VRAM to absolutne minimum dla dzisiejszych gier, pozwalające na grę w rozdzielczości Full HD (1080p) na średnich ustawieniach detali. Jednak w nowszych tytułach lub tych wymagających większej ilości danych graficznych, takie karty mogą okazać się niewystarczające.
  • 6 GB VRAM to lepszy wybór dla graczy, którzy oczekują wyższej płynności rozgrywki w rozdzielczości Full HD, ale już z ustawieniami detali bliższymi wysokim. Taka ilość pamięci pozwala na bardziej komfortową grę w większości tytułów.
  • 8 GB VRAM jest obecnie standardem dla graczy szukających wysokiej wydajności w rozdzielczości Full HD i dobrych rezultatów w rozdzielczości 1440p. Karty z taką ilością pamięci są zdolne do obsługi zaawansowanych efektów graficznych i większych tekstur bez kompromisów w płynności.
  • Dla rozdzielczości 1440p oraz 4K, zalecane są karty graficzne z jeszcze większą ilością pamięci VRAM, często 10 GB lub więcej. Gry w 4K generują znacznie większe wymagania co do ilości i jakości tekstur, co bezpośrednio przekłada się na potrzebę posiadania więcej pamięci VRAM dla zapewnienia płynnej rozgrywki i wysokiej szczegółowości obrazu.

  Wartości te są jednak orientacyjne i mogą różnić się w zależności od konkretnego tytułu gry, optymalizacji silnika graficznego oraz innych czynników, takich jak preferencje użytkownika co do płynności rozgrywki i jakości grafiki. Dlatego przed zakupem karty graficznej warto sprawdzić recenzje i testy w grach, w które planujemy grać, aby upewnić się, że wybrany model spełni nasze oczekiwania.

  Na co zwrócić uwagę kupując kartę graficzną?

  Przy wyborze karty graficznej do komputera stacjonarnego lub laptopa, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów technicznych, które zdecydują o jej wydajności i zastosowaniu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

  • Pamięć VRAM - ilość pamięci na karcie graficznej (VRAM) bezpośrednio wpływa na jej zdolność do przechowywania tekstur i danych potrzebnych do szybkiego renderowania obrazu.
  • Pobór mocy - jest to ważny parametr, zwłaszcza w przypadku laptopów, gdzie niski pobór mocy przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii. Warto sprawdzić, jakie są wymagania dotyczące zasilania wybranej karty graficznej i czy system zasilania naszego komputera jest w stanie je spełnić. W komputerach stacjonarnych, ważne jest, aby zasilacz miał wystarczającą moc i odpowiednie złącza do obsługi wybranej karty. Niektóre karty graficzne wymagają dodatkowego zasilania.
  • System chłodzenia - efektywne chłodzenie jest konieczne do utrzymania optymalnej wydajności karty graficznej i zapobiegania przegrzewaniu się podzespołów. W komputerach stacjonarnych, karty graficzne często wyposażone są w zaawansowane systemy chłodzenia, takie jak chłodzenie powietrzne z wieloma wentylatorami lub nawet chłodzenie cieczą. W laptopach, ze względu na ograniczoną przestrzeń, stosuje się bardziej kompaktowe rozwiązania chłodzące, które również muszą być efektywne, by zapewnić stabilną pracę przy obciążeniu.

  Wybierając kartę graficzną warto również zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak wsparcie dla najnowszych standardów i technologii (DirectX, Vulkan), liczba i rodzaj złączy wyjściowych (HDMI, DisplayPort) oraz kompatybilność z obudową komputera i płytą główną. Zawsze warto też sprawdzić recenzje i testy wybranego modelu karty graficznej, aby upewnić się, że spełni ona oczekiwania i potrzeby związane z planowanym wykorzystaniem komputera.

  Karty graficzne w sklepie Cybermech

  W sklepie Cybermech oferujemy szeroki wybór kart graficznych od wiodących producentów, które są niezbędnym elementem każdego komputera przeznaczonego do gier, pracy zawodowej, codziennego użytkowania oraz dla grafików korzystających z zaawansowanych aplikacji do edycji i projektowania. W ofercie posiadamy karty graficzne z dużą ilością pamięci VRAM, modele z zaawansowanymi technologiami chłodzenia oraz karty oferujące najlepszy stosunek wydajności do ceny – wszystko, czego potrzebujesz, by podnieść możliwości swojego komputera, znajdziesz właśnie tutaj. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i wyboru karty graficznej, która sprawi, że obraz na Twoim monitorze będzie płynny, spełniając wszystkie Twoje oczekiwania zarówno podczas pracy, jak i rozrywki.

 • Pamięci RAM

  Czym jest pamięć RAM?

  Pamięć RAM (Random-Access Memory) znana również jako pamięć operacyjna, pełni ważną rolę w funkcjonowaniu komputerów zarówno stacjonarnych, jak i laptopów. Głównym zadaniem pamięci RAM jest tymczasowe przechowywanie danych potrzebnych do realizacji aktualnie wykonywanych operacji, co umożliwia szybkie i efektywne działanie systemu. Dzięki pamięci RAM, komputery mogą płynnie przetwarzać wykonywane zadania – od prostych, jak naciśnięcie klawisza, po bardziej złożone, takie jak jednoczesne korzystanie z wielu aplikacji czy kart w przeglądarce internetowej. Wraz ze wzrostem intensywności użytkowania komputera, zwłaszcza w trakcie równoczesnego wykonywania wielu zadań, rośnie zapotrzebowanie na wydajniejszą pamięć RAM. Jest to zatem część, której wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, by zapewnić optymalną wydajność i komfort pracy z komputerem.

  Rodzaje pamięci RAM

  Od czasu, gdy pierwsze pamięci operacyjne zostały zaprojektowane przez inżynierów, minęło już sporo czasu, a rynek technologiczny rozwinął się, wprowadzając różne rodzaje pamięci RAM. W latach 90. XX wieku i na początku nowego tysiąclecia, dominującymi typami były SRAM (statyczna pamięć RAM), DRAM (dynamiczna pamięć RAM), oraz SDRAM (synchroniczna dynamiczna pamięć RAM). Najbardziej popularnym typem jest pamięć DDR SDRAM, czyli Double Data Rate Synchronous Dynamic Random-Access Memory. Nazwa ta odnosi się do zdolności tego typu pamięci do dwukrotnie szybszego przesyłania danych, co umożliwia efektywniejszą pracę z wieloma plikami naraz.

  Aktualnie standardem w wielu komputerach jest pamięć DDR4, należąca do czwartej generacji technologii DDR, która zastąpiła SDR (Single Data Rate) SDRAM. DDR4 wyróżnia się szybszym transferem danych, większą maksymalną pojemnością oraz niższym zużyciem energii w porównaniu z poprzednikiem, DDR3, który mimo to nadal jest stosowany w wielu systemach. Należy jednak zwrócić uwagę, że już na koniec 2021 roku zadebiutowała piąta generacja, DDR5, przynosząca jeszcze większą prędkość przesyłania danych – do około 6,4 GB/s. Mimo że DDR5 oferuje znaczące ulepszenia, jej wysoka cena i ograniczona dostępność sprawiają, że na razie znajduje ona zastosowanie głównie w najwyższej klasy komputerach stacjonarnych.

  Na co zwrócić uwagę wybierając pamięci RAM?

  Pierwszym krokiem przy zakupie pamięci RAM jest określenie, czy poszukujemy pamięci do komputera stacjonarnego czy laptopa. Jest to bardzo ważne ponieważ rodzaj urządzenia dyktuje typ modułu pamięci, który będzie odpowiedni. Dla komputerów stacjonarnych dedykowane są moduły DIMM (ang. dual in-line memory module), zapewniające wysoką wydajność i są standardem w większości komputerów stacjonarnych. Z kolei w laptopach zazwyczaj stosuje się mniejsze moduły SO-DIMM (ang. small outline dual in-line memory module), które są również używane w komputerach stacjonarnych o kompaktowych rozmiarach ze względu na ograniczoną przestrzeń.

  Poza rodzajem komputera, na którym będzie instalowana pamięć RAM, ważne są także inne parametry, takie jak kompatybilność z płytą główną, częstotliwość pracy pamięci oraz jej opóźnienia (latencje), które bezpośrednio wpływają na ogólną wydajność systemu. 

  Częstotliwość taktowania

  Parametr ten wyrażany w megahercach (MHz), jest ważny dla oceny wydajności pamięci operacyjnej oraz szybkości przetwarzania danych przez procesor (CPU). Mimo że wybieranie pamięci RAM o najwyższej dostępnej częstotliwości pracy może wydawać się kuszące, istotne jest, by upewnić się, że wybrana częstotliwość jest wspierana przez płytę główną komputera. Jeśli nasza płyta główna nie będzie w stanie obsłużyć tak dużej częstotliwości to nie wykorzystamy w pełni potencjału zakupionej pamięci RAM, ponieważ system nie będzie w stanie pracować z wyższą częstotliwością, niż jest w stanie obsłużyć płyta główna. Z drugiej strony, wybór pamięci o zbyt niskiej częstotliwości pracy może spowodować, że stanie się ona "wąskim gardłem" systemu, ograniczając w ten sposób szybkość i wydajność pracy innych komponentów komputera. Zatem, odpowiedni dobór częstotliwości pamięci RAM, zgodny z możliwościami posiadanej płyty głównej, ma ogromne znaczenie dla zapewnienia optymalnej wydajności całego systemu.

  Opóźnienie pamięci RAM

  Opóźnienia pamięci RAM znane również jako timingi, określają czas, który upływa od momentu wystosowania żądania przez procesor do momentu otrzymania danych z pamięci. Wartość ta jest wyrażana za pomocą symbolu CL (od ang. CAS Latency) i numeru, który określa liczbę cykli zegara potrzebnych na wykonanie operacji. Dla graczy, wartość CL jest szczególnie ważna, ponieważ im niższe opóźnienia tym większa płynność rozgrywki i szybsza reakcja systemu na polecenia, co z kolei ma znaczący wpływ na wydajność w grach komputerowych.

  W przypadku pamięci RAM używanych w laptopach, ważnym parametrem jest również napięcie zasilania. Moduły oznaczone kryptonimem Low Voltage (niskonapięciowe), które są oznaczone literą L, zużywają mniej energii, co jest szczególnie ważne w pracy na baterii. Użycie takiej pamięci w notebooku pozwala na dłuższe użytkowanie urządzenia bez konieczności podłączania go do stałego źródła zasilania. 

  Chłodzenie pamięci RAM

  Chłodzenie pamięci RAM wpływa na zachowanie optymalnej wydajności i stabilności działania kości. Wysoka temperatura pracy pamięci RAM może prowadzić do niestabilności systemu, a w skrajnych przypadkach do trwałego uszkodzenia modułu. Aby zapobiec takim sytuacjom, producenci kości RAM wyposażają je w systemy chłodzenia.

  Radiatory to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań do obniżania temperatury pamięci RAM. Są to metalowe elementy konstrukcyjne umiejscowione na górnej części modułu oraz po jego bokach. Ich zadaniem jest odprowadzenie ciepła generowanego podczas pracy. Dzięki swojej konstrukcji i materiałowi, z którego są wykonane, radiatory skutecznie rozprowadzają ciepło, umożliwiając utrzymanie niższej temperatury modułu.

  Inną metodą chłodzenia, wykorzystywaną przez niektórych producentów, są wentylatory. Instalacja wentylatorów zapewnia ciągły przepływ powietrza wokół modułów pamięci, co jeszcze bardziej poprawia ich chłodzenie i sprzyja utrzymaniu stabilności działania nawet podczas intensywnego użytkowania komputera. Wentylatory stanowią zwłaszcza efektywne rozwiązanie w systemach, gdzie pamięć RAM jest poddawana overclockingowi lub pracuje w wyjątkowo wymagających warunkach.

  Odpowiednie chłodzenie pamięci RAM jest więc niezbędne do zachowania jej wydajności i długowieczności, a także do zapewnienia ogólnej stabilności pracy komputera.

  Ile GB pamięci RAM powinien mieć komputer?

  Ilość pamięci RAM, jaką powinien posiadać komputer, zależy przede wszystkim od jego przewidywanego zastosowania. Dla podstawowych zadań, takich jak oglądanie filmów, granie w mniej wymagające gry lub surfowanie po internecie, wystarczające będzie około 4-8 GB RAM. Taka ilość pamięci z powodzeniem poradzi sobie z codziennymi aktywnościami, nie obciążając przy tym nadmiernie budżetu. Dla użytkowników pracujących z bardziej zaawansowanymi aplikacjami, takimi jak programy do edycji grafiki czy wideo, zalecane jest minimum 16 GB RAM. Większa ilość pamięci operacyjnej pozwoli na płynną pracę z wymagającymi narzędziami oraz efektywniejsze zarządzanie wielozadaniowością. Gdy mówimy o komputerach gamingowych, standardem stają się 32 GB RAM. 

  Pamięci RAM - Cena

  Warto pamiętać, że cena pamięci RAM jest uzależniona od wielu czynników, takich jak pojemność, częstotliwość pracy, timingi, a także od producenta i typu pamięci. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo, moduły pamięci RAM o różnej pojemności, częstotliwości taktowania oraz opóźnienia. 

 • Dyski SSD

  Dyski SSD (z ang. Solid State Drive) stanowią rewolucję w przechowywaniu danych. Ich konstrukcja oparta na pamięciach NAND flash odróżnia je od tradycyjnych dysków twardych (HDD) wykorzystujących talerze magnetyczne. Brak ruchomych części w dyskach SSD nie tylko zwiększa ich odporność na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne, ale także znacząco wpływa na szybkość zapisu i odczytu danych, co jest bardzo ważne dla ogólnej wydajności komputera.

  Technologie pamięci NAND w SSD:

  SLC (Single-Level Cell) - przechowuje 1 bit danych na komórkę pamięci. Oferuje najwyższą wydajność i żywotność, ale ze względu na wysokie koszty produkcji, stosowana jest głównie w nośnikach przeznaczonych dla przedsiębiorstw.

  MLC (Multi-Level Cell) - przechowuje 2 bity danych na komórkę pamięci. Znajduje zastosowanie w produktach skierowanych zarówno na rynek konsumencki, jak i przedsiębiorstwa, oferując dobry kompromis między ceną a wydajnością oraz żywotnością.

  TLC (Triple-Level Cell) - może przechowywać 3 bity danych na komórkę, co pozwala na zwiększenie pojemności przy zachowaniu relatywnie niskich kosztów produkcji. SSD z pamięciami TLC są powszechnie stosowane w konsumenckich nośnikach danych, oferując dobre parametry za rozsądną cenę.

  QLC (Quad-Level Cell) - przechowuje 4 bity danych na komórkę, co jeszcze bardziej zwiększa gęstość przechowywania danych i redukuje koszty. Jednakże, nośniki te charakteryzują się niższą żywotnością i wydajnością w porównaniu do wyżej wymienionych typów pamięci.

  Zalety i wady dysków SSD

  Dyski SSD posiadają wiele zalet a największą z nich jest ich szybkość działania. Uruchamianie systemu operacyjnego, takiego jak Windows, na dysku SSD znacząco skraca czas oczekiwania na gotowość systemu do pracy. Aplikacje i gry uruchamiają się błyskawicznie, a kopiowanie oraz przenoszenie dużych plików odbywa się znacznie szybciej dzięki wysokiej prędkości odczytu i zapisu danych. Co więcej, dyski SSD są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i wstrząsy ze względu na brak ruchomych części, co czyni je idealnym wyborem dla laptopów. W przeciwieństwie do dysków HDD, pracują one niemal bezgłośnie, zużywają mniej energii, co przekłada się na dłuższy czas pracy laptopów na baterii. Dyski SSD są niewielkich rozmiarów i nie wymagają chłodzenia mechanicznego.

  Mimo wielu zalet, dyski SSD mają również pewne wady. Największą z nich jest ich wysoka cena w przeliczeniu na gigabajt posiadanej pojemności, co może być barierą dla użytkowników potrzebujących dużych ilości przestrzeni do przechowywania danych. Choć żywotność SSD ciągle się poprawia, to HDD mogą być lepszym wyborem do długoterminowego archiwizowania danych. 

  Jaki dysk SSD wybrać?

  Dyski SSD są dostępne w różnych formatach i z różnymi interfejsami, co pozwala na ich szerokie zastosowanie w różnych konfiguracjach komputerowych. Dwa podstawowe rodzaje dysków SSD to modele 2.5 cala oraz dyski dla złącza M.2, które różnią się zarówno formą fizyczną, jak i technologią połączenia z komputerem.

  Dyski SSD 2.5 cala

  Dyski te posiadają interfejs SATA III (Serial ATA), oferujący przepustowość do 6 Gbit/s, co w praktyce przekłada się na szybkość zapisu do około 550 MB/s. Idealnie nadają się do starszych komputerów, które nie są wyposażone w nowsze typy złącz, takie jak M.2. Są także dobrym wyborem, gdy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na dane i nie masz wolnego portu M.2. Montowane są w tradycyjnych kieszeniach dyskowych, co czyni je kompatybilnymi z większością starszych systemów.

  Dyski SSD M.2

  Mogą wykorzystywać zarówno interfejs SATA III, jak i NVMe (Non-Volatile Memory Express) przez magistralę PCIe (Peripheral Component Interconnect Express), oferując znacznie wyższe prędkości. Dysk SSD M.2 jest mniejszy, bardziej kompaktowy i jest montowany bezpośrednio na płycie głównej. Dyski M.2 z interfejsem NVMe osiągają prędkości sekwencyjnego zapisu na poziomie 2 GB/s, a najwydajniejsze modele mogą oferować prędkości nawet do 7 GB/s. Ze względu na swoją wydajność, dyski SSD M.2 są polecane dla wymagających użytkowników, takich jak gracze czy osoby pracujące z dużymi plikami graficznymi i wideo.

  Dyski SSD zewnętrzne i wewnętrzne w sklepie Cybermech

  W ofercie sklepu Cybermech znajdziesz szeroki wybór dysków SSD do laptopów i komputerów stacjonarnych, które różnią się pojemnością i mogą zaspokoić różne potrzeby użytkowników. Oferujemy dyski SSD o pojemności 32 GB, które są idealne do przechowywania systemu operacyjnego oraz najważniejszych programów, zapewniając szybki dostęp i wydajność. Dla bardziej wymagających użytkowników mamy w ofercie dyski o pojemności aż do 2 TB, które świetnie nadają się do przechowywania dużych zbiorów danych, w tym dokumentów, zdjęć czy filmów.

  Zalecamy, by mniejsze modele dysków SSD były wykorzystywane głównie do instalacji systemu operacyjnego i wybranych aplikacji, natomiast duże pliki, takie jak dokumenty, zdjęcia czy filmy, najlepiej przechowywać na dodatkowym dysku HDD, który może być zewnętrzny lub wewnętrzny. Taka konfiguracja pozwoli na optymalne wykorzystanie zalet obu typów dysków – szybkość i wydajność SSD oraz większą przestrzeń do przechowywania danych oferowaną przez HDD. Nasze dyski SSD obsługują różne typy podłączeń, dzięki czemu można je łatwo dopasować do większości konfiguracji komputerowych. W ofercie znajdziesz dyski z interfejsami takimi jak SATA, SATA II i SATA III, które są powszechnie stosowane w wielu komputerach. Oferujemy również dyski z nowocześniejszymi złączami, takimi jak M.2 SATA, mSATA, PCI Express 3.0 x4 oraz x4 NVMe, a także wejścia USB, co zapewnia szerokie możliwości podłączenia i wykorzystania dysków w różnych urządzeniach.

  Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wybrania modelu dysku SSD, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Zainwestuj w dysk SSD i ciesz się szybszym, bardziej wydajnym działaniem komputera już dziś!

 • Dyski HDD

  Dysk twardy (ang. Hard Disk Drive, HDD) jest to urządzenie służące do przechowywania danych, które w odróżnieniu od nośników półprzewodnikowych, jak dyski SSD (Solid State Drive), wykorzystuje mechaniczne komponenty. Wszystkie dane zapisywane są na magnetycznych talerzach, które obracają się podczas pracy urządzenia, a ruchome głowice odczytują i zapisują dane na różnych sektorach tych talerzy.

  Do najważniejszych parametrów dysków HDD zaliczamy, prędkość obrotową talerzy, która ma bezpośredni wpływ na szybkość działania dysku. Ich wartość wynosi zazwyczaj od 5400 do 7200 RPM (obrotów na minutę). Wyższa prędkość oznacza szybszy odczyt i zapis danych. Dyski HDD wymagają także regularnej defragmentacji, która usprawnia dostęp do plików i ogólną wydajność urządzenia.

  Oprócz klasycznych dysków HDD, istnieją także inne typy dysków, które łączą różne technologie w celu optymalizacji wydajności:

  • SSHD (Solid-State Hybrid Drive) – dyski te łączą elementy HDD i SSD. Wyposażone są w dodatkową pamięć NAND flash, która służy do przechowywania najczęściej używanych plików, co zwiększa szybkość dostępu do danych i ogólną wydajność dysku.
  • SAS (Serial Attached SCSI) – to dyski serwerowe przeznaczone do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzują się one większą żywotnością, wyższą prędkością obrotową (osiągającą nawet kilkanaście tysięcy RPM) i większą przepustowością w porównaniu do standardowych HDD. Dyski SAS posiadają także zestaw specjalnych instrukcji SCSI, umożliwiających wykonywanie wielu operacji jednocześnie.
  • NLSAS (Near Line SAS) – te dyski są również przeznaczone głównie do użytku w serwerach. Stanowią połączenie właściwości tradycyjnego HDD z interfejsem SAS, oferując dużą pojemność i możliwość wykonywania wielu operacji naraz, ale są wolniejsze od dysków SAS.

  Rodzaje dysków HDD

  Oferujemy szeroką gamę dysków twardych HDD o różnych rozmiarach i pojemnościach, idealnych do zastosowań zarówno w domu, jak i w firmach. Oferowane przez nas 3.5-calowe dyski HDD w głównej mierze są wykorzystywane w serwerach i komputerach stacjonarnych ze względu na swój rozmiar i dużą pojemność. Dostępne modele mogą pomieścić aż do 18 TB danych, co sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem do przechowywania dużych ilości informacji, takich jak kopie zapasowe, nagrania wideo czy dane serwerów NAS. Dyski te są niezawodne i trwałe, a przy tym spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających zastosowań biznesowych.

  W ofercie znajdują się również dyski HDD o wielkości 2.5 cala, które znajdują zastosowanie w laptopach. Dyski HDD o wielkości 2.5 cala są energooszczędne i ciche, a przy tym posiadają dość dużą pojemność — do 5 TB. Dzięki temu, mimo mniejszych wymiarów, nie ustępują większym modelom pod względem przestrzeni na dane, co czyni je idealnym wyborem dla osób potrzebujących mobilnego i wydajnego rozwiązania do przechowywania danych.

  Zalety i wady dysków HDD

  Dyski twarde HDD od dawna są podstawowym nośnikiem danych w wielu systemach komputerowych. Chociaż są stopniowo wypierane przez nowsze technologie takie jak dyski SSD, to nadal posiadają wiele zalet. Jednak, obok zalet dyski HDD mają także swoje wady.

  Zalety dysków HDD

  • Duże pojemności -dyski HDD oferują znacznie większą pojemność magazynową w porównaniu do SSD, z dostępnymi modelami oferującymi nawet do 22 TB przestrzeni na dane. Jest to ważna cecha dla zastosowań wymagających przechowywania dużej ilości danych.
  • Wysoka wartość TBF (Total Bytes Written) – dyski HDD mają zdolność do wykonania znacznie większej liczby cykli zapisu i kasowania danych niż nośniki SSD, które mają ograniczoną liczbę cykli zapisu na komórkach pamięci flash.
  • Niska cena za 1 GB – dyski HDD są znacznie tańsze w produkcji w porównaniu do SSD, co sprawia, że oferują lepszą relację ceny do pojemności, będąc ekonomicznym rozwiązaniem dla dużych magazynów danych.

  Wady dysków HDD

  • Niska szybkość zapisu i odczytu - pomimo że najszybsze dyski HDD mogą osiągać prędkości transferu rzędu 200 MB/s, to w porównaniu do SSD, które mogą osiągać prędkości powyżej 10 000 MB/s, wydają się znacznie wolniejsze. Jest to znacząca różnica wpływająca na szybkość ładowania aplikacji i systemów operacyjnych.
  • Wrażliwość na wstrząsy i upadki - z uwagi na ruchome części, takie jak głowice czy talerze magnetyczne, dyski HDD są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wstrząsy i upadki mogą prowadzić do awarii dysku, czego problem nie dotyczy dysków SSD.
  • Wyższe zużycie energii - ruchome części HDD wymagają więcej energii do funkcjonowania, co może skutkować szybszym wyczerpywaniem baterii w urządzeniach przenośnych, jak laptopy.
  • Niższa kultura pracy - podczas działania, głowica i talerze magnetyczne emitują dźwięki, które mogą być słyszalne i dla niektórych osób po prostu uciążliwe.

  Jaki dysk twardy HDD wybrać?

  Wybierając dysk twardy HDD warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

  1. Pojemność - to jeden z najważniejszych parametrów. Im większa pojemność dysku, tym więcej danych jesteśmy w stanie przechować. Pojemności dysków przeważnie wahają się od 1 do 8 TB, ale dostępne są już modele oferujące nawet kilkanaście terabajtów. Przed zakupem warto zastanowić się, jak dużo miejsca na dane rzeczywiście potrzebujemy.
  2. Format -  jak już wcześniej wspomnieliśmy dyski twarde są dostępne w dwóch głównych rozmiarach: 2,5 cala oraz 3,5 cala. Dyski 3,5-calowe są standardem w komputerach stacjonarnych, natomiast mniejsze 2,5-calowe często znajdują zastosowanie w laptopach.
  3. Typ interfejsu - interfejs dysku określa rodzaj złącza używanego do podłączenia go do komputera. Najczęściej stosowanym obecnie jest SATA III, który oferuje dobrą prędkość transferu danych i jest kompatybilny z większością nowoczesnych systemów.
  4. Maksymalna prędkość zapisu/odczytu - wysoka prędkość zapisu oraz odczytu danych przekłada się na lepszą wydajność dysku, co jest szczególnie ważne podczas dużego obciążenia pracy, takiego jak przenoszenie dużych plików czy uruchamianie wymagających aplikacji.
  5. Prędkość obrotowa - zazwyczaj wynosi 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Wyższa prędkość obrotowa talerzy dysku zapewnia szybszy dostęp do danych i lepszą ogólną wydajność.
  6. Pamięć cache - dyski z większą pamięcią cache zapewniają szybszy dostęp do często używanych danych, co zauważalnie poprawia ogólną wydajaność systemu, szczególnie podczas intensywnej pracy z aplikacjami.
  7. Wskaźnik MTBF (Mean Time Between Failures) - to szacunkowy czas bezawaryjnej pracy dysku, wyrażony w godzinach. Wyższa wartość MTBF sugeruje lepszą niezawodność dysku, choć nie gwarantuje to braku awarii przez określony czas.
  8. Głośność pracy - choć dyski HDD nie należą do najcichszych urządzeń, wybierając dysk z niższą emisją dźwięku (mniejszą liczbą decybeli), zapewnimy sobie komfort użytkowania.
 • Obudowy komputerowe

  Obudowa komputera stanowi ważny element wizualny każdego peceta. Choć bardzo ważne są pozostałe podzespoły, takie jak procesor czy karta graficzna, to właśnie obudowa jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy. Dla zwykłych użytkowników komputerów stacjonarnych wygląd obudowy w większości przypadków nie jest ważny. Jednak dla graczy obudowa z nowoczesnym designem i dodatkowymi funkcjami już ma znaczenie. 

  Wpływ obudowy na wydajność i komfort użytkowania

  Nowoczesne obudowy komputerowe, szczególnie te przeznaczone dla graczy, oferują zaawansowane rozwiązania wentylacyjne, które są ważne dla utrzymania optymalnej temperatury pracy podzespołów komputera. Dobrze zaprojektowana obudowa w dużym stopniu poprawia odprowadzanie ciepła, co z kolei wpływa na stabilność i wydajność systemu.

  Design i personalizacja

  Obudowy gamingowe często wyróżniają się nowoczesnym designem, który może zawierać przezroczyste panele, pozwalające na „podziwianie” wnętrza komputera, oraz systemy oświetlenia RGB, które dodają sprzętowi charakteru i pozwalają na personalizację wyglądu. Oświetlenie RGB jest szczególnie popularne wśród graczy, ponieważ pozwala na synchronizację kolorów i efektów świetlnych z innymi urządzeniami gamingowymi, tworząc spójną i efektowną stację roboczą.

  Wielkość obudowy do komputera

  Wybór odpowiedniej wielkości obudowy komputerowej jest ważny dla zapewnienia odpowiedniego dopasowania komponentów oraz przyszłej możliwości rozbudowy systemu. Różne typy obudów zapewniają różne możliwości konfiguracyjne i przystosowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Poniżej przedstawiamy 3 podstawowe typy obudów, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie w zależności od potrzeb:

  1. Mini Tower

  Obudowy typu Mini Tower są idealne dla osób, które nie mają dużych wymagań co do mocy obliczeniowej i nie planują rozbudowy systemu. Te kompaktowe obudowy zwykle pozwalają na montaż dwóch napędów 5,25-calowych i płyty głównej w standardzie micro-ATX. Są doskonałe dla prostych zastosowań biurowych lub domowych, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a system nie jest wystawiony na intensywne użytkowanie.

  2. Midi Tower

  Obudowy Midi Tower oferują więcej przestrzeni i są zdolne pomieścić około 3–4 napędów 5,25-calowych oraz standardowe płyty główne ATX. obudowy te są najczęściej wybierane przez użytkowników domowych i graczy, którzy szukają dobrego balansu pomiędzy rozmiarem a możliwościami rozbudowy. Midi Tower jest także polecany dla osób, które mogą w przyszłości chcieć dokonać rozbudowy komputera, np. przez dodanie większej ilości pamięci RAM czy lepszego systemu chłodzenia.

  3. Big Tower

  Dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy planują składanie zaawansowanych systemów z wysokowydajnymi komponentami, idealnym wyborem będzie obudowa typu Big Tower. Obudowy te są w stanie pomieścić 5 lub więcej napędów 5,25-calowych oraz większe płyty główne typu ATX czy EATX. Big Tower jest przeznaczony dla entuzjastów PC i profesjonalistów, którzy potrzebują najwyższej klasy chłodzenia, mnóstwa miejsca na rozbudowę oraz dodatkowych slotów na komponenty takie jak karty graficzne, dyski twarde HDD czy dodatkowe moduły pamięci.

  Podczas wyboru obudowy warto także zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak systemy zarządzania kablami, dostępność portów wejścia-wyjścia, jakość materiałów i ogólny design. Wszystkie te aspekty mają wpływ na komfort użytkowania, wydajność chłodzenia oraz ogólną funkcjonalność komputera.

  Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze obudowy do komputera?

  Wybierając obudowę do komputera, oprócz rozmiaru warto zwrócić również uwagę na takie rzeczy jak: 

  1. Porty i złącza

  Ilość i rodzaj dostępnych portów USB (w tym USB 3.0, USB-C) oraz złączy audio na przednim panelu jest ważne gdyż pozwalają one na szybkie podłączanie urządzeń peryferyjnych bez potrzeby sięgania do tyłu obudowy. Dla osób często korzystających z słuchawek, mikrofonów czy urządzeń zewnętrznych, łatwo dostępne porty mogą znacząco poprawić komfort użytkowania.

  2. Czytnik kart SD

  Osoby zajmujące się fotografią lub często pracujące z multimediami, przy wyborze obudowy powinny zwrócić uwagę na obecność czytnika kart SD na przednim panelu. Czytnik kart SD umożliwia szybkie i łatwe transferowanie zdjęć i plików bez konieczności używania dodatkowych urządzeń.

  3. Zasilacz

  Obudowy z wbudowanymi zasilaczami nie są zbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż często są one niższej jakości i mogą nie oferować wystarczających zabezpieczeń. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór osobnego, wysokiej jakości zasilacza, który lepiej spełni potrzeby systemu.

  4. Jakość wykonania i materiały

  Obudowy wykonane ze stalowych ram zapewniają większą trwałość i stabilność, natomiast te z elementami ze szkła hartowanego czy akrylu dodają estetyki, ale mogą być bardziej podatne na uszkodzenia. Warto wybrać materiały, które będą odpowiadały zarówno potrzebom estetycznym, jak i funkcjonalnym.

  5. Funkcjonalności dodatkowe

  • Filtry przeciwkurzowe - pomagają utrzymać wnętrze komputera w czystości, co jest kluczowe dla utrzymania optymalnej temperatury i wydajności.
  • Wyjmowana klatka HDD/SSD - ułatwia montaż i demontaż dysków twardych.
  • System zarządzania kablami - pomaga w utrzymaniu porządku wewnątrz obudowy, co nie tylko poprawia estetykę, ale także przepływ powietrza i chłodzenie komponentów.
  • Elementy wyciszające - zapewniają cichszą pracę komputera, co jest ważne w przypadku użycia w domowych warunkach.
 • Zasilacze komputerowe

  Dobry zasilacz (PSU) to podstawa każdego komputera, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Wybór niewłaściwego modelu, zwłaszcza takiego o niskiej jakości i pozbawionego niezbędnych zabezpieczeń, może skutkować nie tylko jego uszkodzeniem, ale także zniszczeniem innych podzespołów komputera w przypadku awarii. Aby uniknąć tego typu problemów, warto postawić na zasilać, który oferuje nie tylko odpowiednią moc, ale także posiada niezbędne certyfikaty gwarantujące bezpieczeństwo i efektywność energetyczną.

  Koszt zakupu dobrego zasilacza zaczyna się już od kilkuset złotych, co jest stosunkowo niewielką kwotą w porównaniu do cen innych części komputerowych. Zasilacze z certyfikatem, takim jak 80 Plus, zapewniają większą efektywność energetyczną oraz są bardziej niezawodne, co przekłada się na dłuższą żywotność zarówno samego zasilacza, jak i pozostałych podzespołów komputera.

  Rodzaje zasilaczy

  Zasilacze komputerowe dostępne są w różnych specyfikacjach, przez co różnią się rozmiarami i są przeznaczone do montażu w konkretnych typach obudów. Ogólnie rzecz biorąc, większe zasilacze w większości przypadków posiadają większą moc. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje zasilaczy, które można znaleźć na rynku:

  1. Zasilacze ATX -  najczęściej używany standard zasilaczy, przeznaczony do obudów typu wieża (tower). Typowe wymiary zasilacza ATX wynoszą 150 × 140 × 86 mm, ale jego długość może wzrosnąć w zależności od mocy urządzenia.
  2. Zasilacze SFX - kompaktowe zasilacze zaprojektowane specjalnie dla mniejszych obudów. Standardowe wymiary zasilacza SFX to 63,5 × 125 × 100 mm. Istnieje również wersja SFX-L, która jest nieco dłuższa (130 mm), co umożliwia zastosowanie standardowego wentylatora o średnicy 120 mm, zwiększając tym samym efektywność chłodzenia.
  3. Zasilacze TFX -  przeznaczone do bardzo małych komputerów, takich jak wąskie wieże czy obudowy niskie. Standardowe wymiary TFX to 65 × 85 × 175 mm, co sprawia, że są one idealne dla systemów o ograniczonej przestrzeni.
  4. Zasilacze Flex-ATX - stosowane w małych obudowach dedykowanych dla płyt głównych Flex-ATX i Mini ITX. Rozmiary zasilacza w tym standardzie to 81,5 × 40,5 × 150 mm, co czyni go odpowiednim do kompaktowych konstrukcji, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.

  Wybór odpowiedniego zasilacza zależy od wielu czynników, w tym od rozmiaru obudowy do komputera, wymagań energetycznych systemu oraz przestrzeni dostępnej dla podzespołów. Znajomość tych standardów pozwala na lepsze dopasowanie zasilacza do indywidualnych potrzeb użytkownika.

  Jaką moc zasilacza komputerowego wybrać?

  Dobierając zasilacz do komputera, ważnym parametrem jest pobór mocy przez najbardziej energochłonne podzespoły, takie jak procesor i karta graficzna. W procesorach ważny jest TDP (Thermal Design Power), natomiast w kartach graficznych NVIDIA i AMD należy zwrócić uwagę na TGP (Total Graphics Power) i TBP (Total Board Power). To właśnie te parametry decydują o zapotrzebowaniu energetycznym systemu i powinny być głównym kryterium przy wyborze zasilacza (PSU).

  Dla komputerów gamingowych, szczególnie tych z najnowszymi kartami graficznymi typu GeForce RTX 4090 i wysokowydajnymi procesorami, które mogą być dodatkowo podkręcane, zalecane są zasilacze o mocy 850 W lub nawet więcej niż 1000 W. Natomiast dla standardowych komputerów biurowych wystarczająca będzie moc w przedziale 300-450 W.

  Warto pamiętać, że nie każdy zasilacz o tej samej mocy będzie tak samo efektywny. Wybierając zasilacz, należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólną moc, ale przede wszystkim na moc linii +12 V, która zasila główne komponenty komputera. Stabilność napięcia na liniach +12 V, +5,0 V i +3,3 V ma duże znaczenie dla bezawaryjnej pracy systemu. Zasilacze z przetwornicą DC-DC są najlepszym wyborem, ponieważ zapewniają minimalne wahania napięć, co przekłada się na większą stabilność działania wszystkich podzespołów.

  Jaki zasilacz do komputera stacjonarnego wybrać?

  Większość zasilaczy komputerowych dostępnych na rynku produkowane jest zgodnie ze standardem ATX, co gwarantuje ich kompatybilność z większością płyt głównych pod względem wymiarów i rodzajów złączy. Dzięki temu, wybierając zasilacz ATX, nie musisz martwić się o dopasowanie do swojej płyty głównej.

  Modele zasilaczy mogą różnić się ilością dostępnych przewodów, zwłaszcza tych zakończonych wtykami PCI-Express, które są niezbędne do zasilania kart graficznych. W naszym sklepie znajdziesz zarówno zasilacze z niewymiennymi, trwale zamontowanymi przewodami, jak i modele modularne, które oferują możliwość odłączenia niepotrzebnych kabli, co może przyczynić się do lepszego zarządzania kablami w obudowie i poprawy przepływu powietrza.

  Warto zwrócić uwagę, że zasilacze komputerowe o wyższej mocy dysponują zazwyczaj większą liczbą przewodów, co jest niezbędne do obsługi komponentów o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, takich jak zaawansowane karty graficzne czy systemy z wieloma dyskami twardymi HDD. Wybierając zasilacz, zawsze upewnij się, że oferuje on odpowiednią liczbę i typy złączy, które odpowiadają Twoim potrzebom, co zagwarantuje bezproblemową i bezpieczną pracę komputera.

 • Napędy optyczne

  Napęd optyczny to urządzenie, które używa lasera świetlnego do odczytywania lub zapisywania danych na dyskach optycznych. Napędy te mogą być zintegrowane z komputerem jako element wewnętrzny lub funkcjonować jako osobne urządzenie zewnętrzne, w zależności od preferencji użytkownika i specyfikacji sprzętu. Napędy optyczne różnią się od siebie szybkością zapisu i odczytu, jak również kompatybilnością z różnymi typami nośników danych, takimi jak CD, DVD, czy Blu-Ray. Niektóre napędy są specjalnie dedykowane dla jednego typu nośnika, podczas gdy inne oferują bardziej uniwersalne rozwiązania, obsługując wiele różnych formatów.

  Rodzaje napędów optycznych – wewnętrzny i zewnętrzny

  Do wyboru mamy dwa typy napędów optycznych: zewnętrzne i wewnętrzne, które różnią się głównie sposobem instalacji i zastosowaniem.

  Napędy optyczne zewnętrzne podłączane są do urządzenia poprzez port USB 2.0 lub USB 3.0, co zapewnia łatwą i szybką instalację bez konieczności otwierania obudowy komputera. Napędy tego typu są bardzo praktyczne, gdyż można je używać nie tylko z komputerem ale także z telewizorem czy odtwarzaczem multimedialnym. Ich obudowy są zazwyczaj solidnie wykonane i często posiadają dodatkowe zabezpieczenia, co czyni je trwałymi i odpornymi na uszkodzenia mechaniczne. Napędy zewnętrzne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które często zmieniają miejsce pracy lub rozrywki.

  Napędy optyczne wewnętrzne instaluje się bezpośrednio wewnątrz obudowy komputera i są dostępne w dwóch wariantach: dla komputerów stacjonarnych oraz mobilnych (np. notebooków). Napędy przeznaczone do komputerów stacjonarnych zazwyczaj wykorzystują interfejs SATA, co gwarantuje ich szeroką kompatybilność z większością płyt głównych. Są one stałym elementem konfiguracji komputera i idealnie nadają się do intensywnego użytkowania. Natomiast napędy dla komputerów przenośnych są znacznie mniejsze i lżejsze, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania mobilności i minimalizacji dodatkowego obciążenia urządzenia.

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze napędu optycznego?

  Wybór odpowiedniego napędu optycznego zależy głównie od przeznaczenia urządzenia. Jeśli zamierzamy jedynie odczytywać dane, model bez funkcji nagrywania w zupełności wystarczy. Jednak, aby dokonać świadomego wyboru, warto przyjrzeć się bliżej najważniejszym parametrom, które wpływają na działanie napędu:

  1. Rozmiar bufora – to wskaźnik szybkości napędu. Większy bufor oznacza, że urządzenie może przechować więcej danych w pamięci tymczasowej, co bezpośrednio przekłada się na szybszy odczyt danych.
  2. Interfejs – ma znaczenie szczególnie przy wyborze napędu wewnętrznego. Popularne opcje to SATA, SCSI i ATA. W przypadku napędów zewnętrznych, standardem jest połączenie USB. Modele nowsze często wykorzystują USB 3.0, które oferuje szybszy transfer danych niż starsza wersja USB 2.0.
  3. Obsługiwane nośniki – to rodzaje dysków, które napęd może odczytać. Warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenie obsługuje płyty CD, DVD, czy Blu-ray, w zależności od twoich potrzeb.
  4. Czas dostępu – określa szybkość, z jaką napęd uzyskuje dostęp do danych na dysku. Krótszy czas dostępu jest zawsze preferowany, gdyż oznacza szybsze ładowanie danych.
  5. Prędkość odczytu/zapisu – jest to maksymalna prędkość, z jaką napęd może odczytywać lub zapisywać dane. Wyższe wartości tego parametru wskazują na szybsze działanie urządzenia.

  Podsumowując, dokonując wyboru napędu optycznego, warto rozważyć, jakie są twoje główne potrzeby – czy będzie to tylko odczyt, czy również zapis danych. Analiza powyższych parametrów pomoże Ci wybrać napęd, który najlepiej spełni twoje oczekiwania i zapewni optymalną wydajność.

 • Karty dźwiękowe

  Karty dźwiękowe, nazywane również kartami muzycznymi, są ważnymi podzespołami każdego komputera. Umożliwiają one nagrywanie, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku w systemie. Najprostsze wersje tych urządzeń są zintegrowane z płytami głównymi i w wielu przypadkach oferują wystarczającą jakość dla podstawowych potrzeb użytkowników, zarówno w zakresie rejestrowania materiałów, jak i odsłuchiwania muzyki czy dźwięków z gier i filmów. Oczywiście lepsze karty dźwiękowe będą oferować lepszej jakości dźwięk jednak jakość dźwięku w dużym stopniu zależy nie tylko od samej karty dźwiękowej, ale również od parametrów i właściwości używanych wraz z nią urządzeń peryferyjnych, takich jak mikrofony, głośniki czy słuchawki. 

  Karta dźwiękowa zewnętrzna czy wewnętrzna?

  Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy wiedzieć do jakiego urządzania chcemy podłączyć kartę dźwiękową oraz jakie są nasze oczekiwania. Jeżeli poszukujemy karty dźwiękowej do komputera stacjonarnego, wewnętrzna karta muzyczna z interfejsem PCI lub PCI-E będzie najlepszym wyborem. Tego typu karta jest montowana bezpośrednio na płycie głównej, co pozwala na wygodne umieszczenie wejść na tylnej ściance obudowy, zapewniając tym samym łatwy dostęp do portów bez konieczności zajmowania dodatkowego miejsca na biurku.

  Z drugiej strony, zewnętrzne karty dźwiękowe ( nazywane również kartami dźwiękowymi USB) to uniwersalne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się nie tylko w laptopach i urządzeniach mobilnych, ale również w komputerach stacjonarnych. Dostępne na rynku modele różnią się wielkością – od niewielkich urządzeń wielkości pendrive’a po większe, przypominające rozmiarami solidny głośnik komputerowy. Łączenie zewnętrznej karty muzycznej z urządzeniem odbywa się za pomocą kabli z złączem USB, co jest proste i wygodne. Do karty można dodatkowo podłączyć mikrofon, słuchawki lub głośniki, co czyni ją bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem.

  Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty dźwiękowej?

  Na jakość karty dźwiękowej, zarówno zewnętrznej jak i wewnętrznej, wpływają takie czynniki jak:

  • Pasmo przenoszenia - określa zakres częstotliwości, jakie karta może obsłużyć. Karty zintegrowane często oferują niższe zakresy, co może ograniczać doświadczenie słuchowe. Z kolei dedykowane karty, takie jak PCI Express czy zewnętrzne, zazwyczaj zapewniają szersze pasmo przenoszenia, co przekłada się na lepszą jakość dźwięku.
  • Częstotliwość próbkowania - czyli liczba próbek sygnału na sekundę przetworzonych z analogowego na cyfrowy, bezpośrednio wpływa na dokładność reprodukcji dźwięku. Wyższa częstotliwość próbkowania pozwala na lepsze odwzorowanie oryginalnego sygnału.
  • Stosunek sygnału do szumu - to parametr określający czystość sygnału dźwiękowego, wyrażany w decybelach. Wyższa wartość oznacza mniejszą ilość szumów i lepszą klarowność dźwięku.
  • System dźwięku przestrzennego - taki jak 5.1 czy 7.1, odnosi się do układu dźwięku otaczającego i może znacząco wpłynąć na wrażenia słuchowe, zwłaszcza podczas oglądania filmów czy grania w gry.
  • Kompatybilność z systemami operacyjnymi - dedykowane karty często wspierają Windows i Mac OS X, ale dobre karty dźwiękowe na USB mogą także współpracować z Androidem oraz iOS.
  • Nowoczesne technologie obsługiwane przez kartę dźwiękową, takie jak wsparcie dla wysokiej rozdzielczości audio czy zaawansowane technologie redukcji szumów, również mają wpływ na jakość.

  Karta dźwiękowa 2.0, 5.1 a może 7.1?

  Najczęściej spotykane systemy dźwięku to:

  System dźwięku 2.0 - składa się z par głośników stereofonicznych, które zapewniają dźwięk stereo. Jest to podstawowy układ, który dobrze sprawdza się w większości codziennych zastosowań, takich jak słuchanie muzyki. Systemy 2.1 rozszerzają tę konfigurację o subwoofer, który odpowiada za reprodukcję niskich tonów, co może znacząco poprawić jakość basu, szczególnie przydatną podczas oglądania filmów czy grania w gry.

  Systemy dźwięku przestrzennego 5.1 - zapewniają bardziej złożone i bogate wrażenia dźwiękowe. Składają się z pięciu głośników umieszczonych wokół słuchacza oraz subwoofera, co pozwala na osiągnięcie efektu dźwięku otaczającego. Takie rozwiązanie jest idealne do kina domowego, umożliwiając doświadczenie, jak podczas seansu w prawdziwym kinie, z dźwiękami dochodzącymi z różnych kierunków.

  Systemy dźwięku przestrzennego 7.1 - dodaje do systemu 5.1 dwa dodatkowe głośniki dookolne, co jeszcze bardziej wzbogaca wrażenia przestrzenne i pozwala na jeszcze dokładniejsze odwzorowanie lokalizacji źródeł dźwięku w przestrzeni.

  Warto zatem przy wyborze karty dźwiękowej zastanowić się, do czego najczęściej będziemy używać naszego systemu audio. Niezależnie od wyboru, bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie głośników w pomieszczeniu, aby móc w pełni cieszyć się możliwościami, jakie oferuje wybrany system dźwiękowy.

  Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą głośników, słuchawek i mikrofonów w sklepie Cybermech, która może pomóc w stworzeniu idealnego zestawu audio, dopasowanego do Twoich potrzeb.

Jest 9722 produktów.

Pokazano 1-12 z 9722 pozycji

Aktywne filtry

Gigabyte X670E AORUS PRO X płyta główna AMD X670 Gniazdo AM5 ATX

Gigabyte X670E AORUS PRO X. Producent procesora: AMD, Gniazdo procesora: Gniazdo AM5, Procesor: AMD Ryzen 5 7th Gen, AMD Ryzen 7 7th Gen, AMD Ryzen 9 7th Gen. Obsługiwane rodzaje pamięci: DDR5-SDRAM, Maksymalna pojemność pamięci: 192 GB, Typ slotów pamięci: DIMM. Wspierane interfejsy dysków twardych: M.2, PCI Express 5.0, SATA III, Obsługiwane rodzaje dysków: HDD & SSD, Poziomy raid: 0, 1, 10. Maks. rozdzielczość: 4096 x 2160 px. Obsługiwany typ USB: USB Typu-A, USB Type-C

Gigabyte X670E AORUS PRO X. Producent procesora: AMD, Gniazdo procesora: Gniazdo AM5, Procesor: AMD Ryzen 5 7th Gen, AMD Ryzen 7 7th Gen, AMD Ryzen 9 7th Gen. Obsługiwane rodzaje pamięci: DDR5-SDRAM, Maksymalna pojemność pamięci: 192 GB, Typ slotów pamięci: DIMM. Wspierane interfejsy dysków twardych: M.2, PCI Express 5.0, SATA III, Obsługiwane rodzaje...

HPE Xeon 817927-B21-RFB procesor 2,1 GHz 20 MB Smart Cache

HPE Xeon 817927-B21-RFB. Typ procesora: Intel® Xeon® E5 v4, Gniazdo procesora: LGA 2011-v3, Litografia procesora: 14 nm. Obsługa kanałów pamięci: Czterokanałowy, Maksymalna pamięć wewnętrzna wspierana przez procesor: 1,54 TB, Typy pamięci wspierane przez procesor: DDR4-SDRAM. Segment rynku: Serwer, Instrukcje obsługiwania: AVX 2.0, Skalowalność: 2S. Kompatybilność: DL380 GEN9

HPE Xeon 817927-B21-RFB. Typ procesora: Intel® Xeon® E5 v4, Gniazdo procesora: LGA 2011-v3, Litografia procesora: 14 nm. Obsługa kanałów pamięci: Czterokanałowy, Maksymalna pamięć wewnętrzna wspierana przez procesor: 1,54 TB, Typy pamięci wspierane przez procesor: DDR4-SDRAM. Segment rynku: Serwer, Instrukcje obsługiwania: AVX 2.0, Skalowalność: 2S....

HPE Intel Xeon X5675 procesor 3,06 GHz 12 MB Smart Cache

HPE Intel Xeon X5675. Typ procesora: Intel® Xeon® z serii 5000, Gniazdo procesora: LGA 1366 (Socket B), Litografia procesora: 32 nm. Obsługa kanałów pamięci: Trójkanałowy, Maksymalna pamięć wewnętrzna wspierana przez procesor: 288 GB, Typy pamięci wspierane przez procesor: DDR3-SDRAM. Segment rynku: Serwer, Instrukcje obsługiwania: SSE4.2, Rozszerzenie PAE (Physical Address Extension): 40 bit. Kompatybilność: SL160s G6

HPE Intel Xeon X5675. Typ procesora: Intel® Xeon® z serii 5000, Gniazdo procesora: LGA 1366 (Socket B), Litografia procesora: 32 nm. Obsługa kanałów pamięci: Trójkanałowy, Maksymalna pamięć wewnętrzna wspierana przez procesor: 288 GB, Typy pamięci wspierane przez procesor: DDR3-SDRAM. Segment rynku: Serwer, Instrukcje obsługiwania: SSE4.2, Rozszerzenie...

AMD EPYC 4244P procesor 3,8 GHz 32 MB L3

AMD EPYC 4244P. Typ procesora: AMD EPYC, Gniazdo procesora: Gniazdo AM5, Producent procesora: AMD. Obsługa kanałów pamięci: Dwukanałowy, Typy pamięci wspierane przez procesor: DDR5-SDRAM, Taktowanie zegara pamięci wspierane przez procesor: 5200 MHz. Rodzaj opakowania: Taca

AMD EPYC 4244P. Typ procesora: AMD EPYC, Gniazdo procesora: Gniazdo AM5, Producent procesora: AMD. Obsługa kanałów pamięci: Dwukanałowy, Typy pamięci wspierane przez procesor: DDR5-SDRAM, Taktowanie zegara pamięci wspierane przez procesor: 5200 MHz. Rodzaj opakowania: Taca

AMD EPYC 4344P procesor 3,8 GHz 32 MB L3

AMD EPYC 4344P. Typ procesora: AMD EPYC, Gniazdo procesora: Gniazdo AM5, Producent procesora: AMD. Obsługa kanałów pamięci: Dwukanałowy, Typy pamięci wspierane przez procesor: DDR5-SDRAM, Taktowanie zegara pamięci wspierane przez procesor: 5200 MHz. Rodzaj opakowania: Taca

AMD EPYC 4344P. Typ procesora: AMD EPYC, Gniazdo procesora: Gniazdo AM5, Producent procesora: AMD. Obsługa kanałów pamięci: Dwukanałowy, Typy pamięci wspierane przez procesor: DDR5-SDRAM, Taktowanie zegara pamięci wspierane przez procesor: 5200 MHz. Rodzaj opakowania: Taca

Intel Core i5-14600 procesor 24 MB Smart Cache

Intel Core i5-14600. Typ procesora: Intel® Core™ i5, Gniazdo procesora: LGA 1700, Producent procesora: Intel. Obsługa kanałów pamięci: Dwukanałowy, Maksymalna pamięć wewnętrzna wspierana przez procesor: 192 GB, Typy pamięci wspierane przez procesor: DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM. Model karty graficznej on-board: Intel UHD Graphics 770, Obsługiwane wyjścia zintegrowanej karty graficznej: Embedded DisplayPort (eDP) 1.4b, DisplayPort 1.4a, HDMI 2.1, Wbudowana bazowa częstotliwość procesora: 300 MHz. Segment rynku: Komputer stacjonarny, Warunki użytkowania: Stanowisko, PC/Client/Tablet, Wersja gniazd typu Slot (PCI Express): 4.0, 5.0. Wielkość opakowania procesora: 45 x 37.5 mm

Intel Core i5-14600. Typ procesora: Intel® Core™ i5, Gniazdo procesora: LGA 1700, Producent procesora: Intel. Obsługa kanałów pamięci: Dwukanałowy, Maksymalna pamięć wewnętrzna wspierana przez procesor: 192 GB, Typy pamięci wspierane przez procesor: DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM. Model karty graficznej on-board: Intel UHD Graphics 770, Obsługiwane wyjścia...

PNY GeForce RTX 4090 Gaming VERTO NVIDIA 24 GB GDDR6X

PNY GeForce RTX 4090 Gaming VERTO. Rodzina procesorów grafiki: NVIDIA, Procesor graficzny: GeForce RTX 4090, Taktowanie procesora: 2230 Mhz. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 24 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6X, Magistrala pamięci: 384 bit. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 1‎2 Ultimate, Wersja OpenGL: 4.6. Typ interfejsu: PCI Express x16 4.0. Rodzaj chłodzenia: Aktywne, Liczba wentylatorów: 3 went., Kolor iluminacji: Wielo

PNY GeForce RTX 4090 Gaming VERTO. Rodzina procesorów grafiki: NVIDIA, Procesor graficzny: GeForce RTX 4090, Taktowanie procesora: 2230 Mhz. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 24 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6X, Magistrala pamięci: 384 bit. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 1‎2 Ultimate, Wersja OpenGL: 4.6. Typ...

Gigabyte AORUS GeForce GTX 1650 D6 OC 4G (rev. 4.0) NVIDIA 4 GB GDDR6

Gigabyte AORUS GeForce GTX 1650 D6 OC 4G (rev. 4.0). Rodzina procesorów grafiki: NVIDIA, Procesor graficzny: GeForce GTX 1650, Taktowanie procesora: 1620 MHz. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 4 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6, Magistrala pamięci: 128 bit, Prędkość zegara pamięci: 12000 MHz. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 12.0, Wersja OpenGL: 4.6. Typ interfejsu: PCI Express 3.0. Rodzaj chłodzenia: Aktywne, Liczba wentylatorów: 2 went.

Gigabyte AORUS GeForce GTX 1650 D6 OC 4G (rev. 4.0). Rodzina procesorów grafiki: NVIDIA, Procesor graficzny: GeForce GTX 1650, Taktowanie procesora: 1620 MHz. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 4 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6, Magistrala pamięci: 128 bit, Prędkość zegara pamięci: 12000 MHz. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja...

Gigabyte GAMING GeForce RTX­­ 4070 Ti OC 12G NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti 12 GB GDDR6X

Gigabyte GAMING GeForce RTX­­ 4070 Ti OC 12G. Rodzina procesorów grafiki: NVIDIA, Procesor graficzny: GeForce RTX 4070 Ti, Taktowanie procesora: 2640 MHz. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 12 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6X, Magistrala pamięci: 192 bit. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 12 Ultimate, Wersja OpenGL: 4.6. Typ interfejsu: PCI Express 4.0. Rodzaj chłodzenia: Aktywne, Liczba wentylatorów: 3 went.

Gigabyte GAMING GeForce RTX­­ 4070 Ti OC 12G. Rodzina procesorów grafiki: NVIDIA, Procesor graficzny: GeForce RTX 4070 Ti, Taktowanie procesora: 2640 MHz. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 12 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6X, Magistrala pamięci: 192 bit. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 12 Ultimate, Wersja OpenGL:...

Asrock Challenger RX 7900 GRE 16GB OC AMD Radeon RX 7900 GRE GDDR6

Asrock Challenger RX 7900 GRE 16GB OC. Rodzina procesorów grafiki: AMD, Procesor graficzny: Radeon RX 7900 GRE. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 16 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6, Magistrala pamięci: 256 bit. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 12 Ultimate, Wersja OpenGL: 4.6. Typ interfejsu: PCI Express x16 4.0. Rodzaj chłodzenia: Aktywne, Liczba wentylatorów: 2 went.

Asrock Challenger RX 7900 GRE 16GB OC. Rodzina procesorów grafiki: AMD, Procesor graficzny: Radeon RX 7900 GRE. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 16 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6, Magistrala pamięci: 256 bit. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 12 Ultimate, Wersja OpenGL: 4.6. Typ interfejsu: PCI Express x16 4.0....

Asrock Phantom Gaming RX 6750 XT AMD Radeon RX 6750 XT 12 GB GDDR6

Asrock Phantom Gaming RX 6750 XT. Rodzina procesorów grafiki: AMD, Procesor graficzny: Radeon RX 6750 XT, Taktowanie procesora: 2623 MHz. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 12 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6, Magistrala pamięci: 192 bit. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 12 Ultimate, Wersja OpenGL: 4.6. Typ interfejsu: PCI Express 4.0. Rodzaj chłodzenia: Aktywne, Liczba wentylatorów: 3 went., Kolor iluminacji: Wielo

Asrock Phantom Gaming RX 6750 XT. Rodzina procesorów grafiki: AMD, Procesor graficzny: Radeon RX 6750 XT, Taktowanie procesora: 2623 MHz. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 12 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6, Magistrala pamięci: 192 bit. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 12 Ultimate, Wersja OpenGL: 4.6. Typ...

Asrock Challenger RX 6500 XT ITX 4GB AMD Radeon RX 6500 XT GDDR6

Asrock Challenger RX 6500 XT ITX 4GB. Rodzina procesorów grafiki: AMD, Procesor graficzny: Radeon RX 6500 XT, Taktowanie procesora: 2310 MHz. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 4 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6, Magistrala pamięci: 64 bit. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 12 Ultimate, Wersja OpenGL: 4.6. Typ interfejsu: PCI Express 4.0. Rodzaj chłodzenia: Aktywne, Liczba wentylatorów: 1 went.

Asrock Challenger RX 6500 XT ITX 4GB. Rodzina procesorów grafiki: AMD, Procesor graficzny: Radeon RX 6500 XT, Taktowanie procesora: 2310 MHz. Pamięć adaptera dedykowanej karty graficznej: 4 GB, Typ pamięci adaptera grafiki: GDDR6, Magistrala pamięci: 64 bit. Maks. rozdzielczość: 7680 x 4320 px. Wersja DirectX: 12 Ultimate, Wersja OpenGL: 4.6. Typ...

 
group_work Zgoda na pliki cookie