Chłodzenie komputera

Podkategorie

 • Systemy chłodzenia...

  Im wyższa jest wydajność procesora, tym lepsze musi być jego chłodzenie, co jest szczególnie istotne w przypadku komputerów gamingowych oraz stacji roboczych używanych przez grafików, projektantów i montażystów wideo. Systemy chłodzenia procesorów można podzielić na dwie główne kategorie: chłodzenie powietrzne i chłodzenie cieczą.

  Rodzaje chłodzenia komputerowego

  Chłodzenie powietrzne wykorzystuje ciepłowody do przekazywania ciepła do radiatora, który jest następnie chłodzony przez wentylatory. Efektywność tego typu chłodzenia zależy od liczby ciepłowodów, wielkości radiatora oraz liczby i wielkości wentylatorów. Liczba łopatek wentylatora również wpływa na przepływ powietrza, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność chłodzenia. Ważne jest, aby chłodzenie powietrzne było odpowiednio dopasowane do obudowy komputera, zarówno pod względem wielkości, jak i kompatybilności montażowej.

  Chłodzenie cieczą, znane również jako liquid cooling, jest bardziej zaawansowaną metodą, którą preferują użytkownicy o najwyższych wymaganiach wydajnościowych. W tego typu systemach ciecz chłodząca jest pompowana przez specjalną pompę, która przesyła ją od procesora do chłodnicy. Wielkość chłodnicy wpływa na efektywność chłodzenia i musi być dostosowana do przestrzeni dostępnej w obudowie komputera. Chłodzenie cieczą jest znacznie efektywniejsze w odprowadzaniu ciepła, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla najbardziej obciążonych termicznie systemów.

  Wentylatory do komputera

  Wentylator komputerowy to ważny element systemu chłodzenia, który efektywnie obniża temperaturę wewnątrz obudowy, zapewniając stabilną pracę i wydłużając żywotność podzespołów. Jego działanie charakteryzuje się wysoką wydajnością przy zachowaniu minimalnego poziomu hałasu, co pozwala użytkownikowi skupić się na pracy bez zbędnych zakłóceń. Nowoczesne wentylatory są zaprojektowane tak, aby osiągnąć optymalną równowagę między efektywnością przepływu powietrza a efektywnością odprowadzania ciepła, co jest ważne dla zachowania niskiej temperatury w komputerze. Dodatkowo, są one kompaktowe i łatwo kompatybilne z innymi podzespołami komputerowymi, co ułatwia montaż i integrację w różnych konfiguracjach systemów. Wentylatory te często wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak rurki cieplne (heat pipes), które przekazują ciepło bezpośrednio do radiatora, co znacznie zwiększa ich skuteczność. Dzięki temu komponenty te nie tylko skutecznie chłodzą komputer, ale również robią to w sposób, który jest zarówno wydajny, jak i energooszczędny.

  Rozmiary wentylatorów komputerowych

  Rozmiar wentylatora ma bezpośredni wpływ na jego wydajność chłodzenia: większe łopatki wentylatora są w stanie zapewnić mocniejszy przepływ powietrza. Jednocześnie, większy rozmiar wentylatora często wiąże się z niższą prędkością obrotową, co przekłada się na cichszą pracę urządzenia. Jednak wybór wentylatora o większym rozmiarze, takiego jak 140mm, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Wiele zależy od rodzaju obudowy do komputera, jej przewiewności oraz wymagań odnośnie chłodzenia wewnętrznych komponentów.

  Często spotykanym rozwiązaniem jest użycie kilku mniejszych wentylatorów, na przykład 120mm, montowanych na froncie obudowy jako wentylatory wlotowe, które zapewniają ciągły dopływ świeżego powietrza. Z kolei większy wentylator, o rozmiarze 140mm, może być umieszczony z tyłu obudowy, pełniąc funkcję wentylatora wylotowego, który usuwa ciepłe powietrze z wnętrza.

  Odpowiednie dopasowanie rozmiaru i ilości wentylatorów do rozmiaru obudowy, jej designu oraz potrzeb chłodzenia wewnętrznych komponentów jest ważne dla zapewnienia optymalnej temperatury pracy komputera i jego efektywności. Wybór odpowiedniej konfiguracji wentylatorów pozwala na skuteczne zarządzanie temperaturą wewnątrz obudowy, co z kolei wpływa na stabilność i wydajność całego systemu.

  Wentylatory komputerowe – parametry

  Przed zakupem wentylatora komputerowego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, które wpływają na wydajność i komfort użytkowania.

  Najważniejszym parametrem jest prędkość obrotowa wentylatora. W zależności od modelu, prędkości te mogą wahać się od 400 do ponad 2500 obrotów na minutę, co bezpośrednio wpływa na wydajność chłodzenia. W naszym sklepie dostępne są modele z możliwością regulacji prędkości obrotów, co pozwala dostosować działanie wentylatora do indywidualnych potrzeb. Wentylatory z regulacją manualną wyposażone są w kontrolery, a modele z obsługą PWM (Pulse-Width Modulation) można kontrolować bezpośrednio z poziomu oprogramowania płyty głównej.

  Przepływ powietrza, mierzony w CFM (Cubic Feet per Minute), to kolejny ważny czynnik, gdyż odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna do utrzymania optymalnych warunków pracy komponentów. Wysoki przepływ powietrza zapewnia lepsze chłodzenie i stabilność działania systemu.

  Poziom hałasu to kolejny ważny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Wentylatory o niskim poziomie hałasu zapewniają lepszy komfort pracy, szczególnie gdy cicha praca sprzętu jest priorytetem.

  Podczas wyboru warto również zwrócić uwagę na typ wtyczki zasilającej, materiał wykonania oraz dodatkowe funkcje, takie jak podświetlenie RGB, które może dodawać ciekawego wyglądu zestawowi komputerowemu.

 • Systemy chłodzenia...
 • Pasty termoprzewodzące

  Pasta termoprzewodząca to elastyczna substancja, której głównym zadaniem jest efektywne i szybkie obniżanie nadmiernych temperatur, które mogą generować kluczowe komponenty komputera takie jak procesor (CPU), karta graficzna (GPU) oraz moduły pamięci RAM. Działa poprzez wypełnienie mikroskopijnych nierówności na powierzchniach stykających się z chłodzeniem, co znacząco zwiększa efektywność przewodzenia ciepła między komponentem a radiatorem czy innym rodzajem chłodzenia.

  Pasty termoprzewodzące – gęstość i skład

  Gęstość pasty termoprzewodzącej, wyrażana w gramach na centymetr sześcienny, jest jednym z ważniejszych wskaźników jej właściwości. Gęstsze pasty, choć są trudniejsze w aplikacji, w większości przypadków charakteryzują się większą trwałością. Z tego względu, ich użycie zaleca się bardziej doświadczonym użytkownikom, którzy wiedzą jak precyzyjnie nałożyć pastę.

  Skład chemiczny pasty ma fundamentalne znaczenie dla jej właściwości i zastosowań. Dostępne na rynku pasty termoprzewodzące można podzielić na kilka głównych typów w zależności od ich bazowego składnika:

  • Pasty silikonowe – są najtańsze, ale zazwyczaj oferują najniższą efektywność przewodzenia ciepła. Mogą być odpowiednie dla mniej wymagających zastosowań, gdzie budżet jest głównym ograniczeniem.
  • Pasty na bazie metalu – zawierają drobno mielone metale, takie jak srebro czy aluminium, które znakomicie przewodzą ciepło. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż mogą one również przewodzić prąd elektryczny, co wymaga precyzji przy nakładaniu, aby uniknąć zwarcia.
  • Pasty ceramiczne – nie przewodzą prądu elektrycznego, co czyni je bezpieczniejszym wyborem. Są bardzo popularne ze względu na dobrą wydajność termiczną i stabilność chemiczną.
  • Pasty zawierające syntetyczne diamenty – są jednymi z najbardziej zaawansowanych technologicznie, oferując wyjątkową przewodność termiczną, dzięki wykorzystaniu jednego z najlepiej przewodzących ciepło materiałów, jakim są diamenty.

  Jak często wymieniać oraz jak nakładać pastę termoprzewodzącą?

  Pasty termoprzewodzące pełnią ważną rolę w efektywnym odprowadzaniu ciepła z procesora do radiatora, a ich jakość i właściwe nałożenie mogą znacząco wpłynąć na temperaturę pracy komputera. Tanie pasty termoprzewodzące często utrzymują swoje właściwości tylko przez kilka miesięcy, po czym mogą zacząć wysychać lub tracić swoją efektywność, co powoduje wzrost temperatury procesora. W takim przypadku konieczne jest usunięcie starej warstwy pasty i nałożenie nowej. Z kolei droższe pasty termoprzewodzące charakteryzują się dłuższą żywotnością, często pozwalając na efektywne użytkowanie przez kilka lat bez potrzeby wymiany. Dlatego też wybierając lepszą pastę, możemy rzadziej przejmować się konserwacją systemu chłodzenia.

  Nałożenie pasty termoprzewodzącej jest dość łatwym zadaniem, a sposobów jej aplikacji jest kilka. Jedna z popularnych technik polega na nałożeniu pasty w ilości wielkości ziarnka grochu na środku procesora, a następnie zamocowaniu radiatora, który rozprowadzi pastę równomiernie pod wpływem nacisku. Inna metoda zaleca stworzenie cienkiego znaku "X" na procesorze, co ma na celu zapewnić lepsze pokrycie.

  Bez względu na wybraną technikę, ważne jest, aby aplikować pastę ostrożnie i precyzyjnie. Jeśli nie robiliśmy tego nigdy wcześniej, warto zasięgnąć rady lub pomocy od bardziej doświadczonej osoby. Ponadto, nie możemy zapominać o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy, co jest równie ważne dla utrzymania niskiej temperatury komponentów. Wentylatory komputerowe odegrają tutaj ważną rolę, pomagając w efektywnym odprowadzaniu ciepła z obudowy do komputera.

Jest 1780 produktów.

Pokazano 1-12 z 1780 pozycji

Aktywne filtry

DeepCool AN600 Procesor Chłodnica powietrza 12 cm Aluminium, Czarny 1 szt.

DeepCool AN600. Model: Chłodnica powietrza, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Maksymalny przepływ powietrza: 61,56 ft³/min, Maksymalne ciśnienie powietrza: 1,97 mmH2O. Szerokość produktu: 122 mm, Głębokość produktu: 120 mm, Wysokość produktu: 67 mm. Kolor produktu: Aluminium, Czarny

DeepCool AN600. Model: Chłodnica powietrza, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Maksymalny przepływ powietrza: 61,56 ft³/min, Maksymalne ciśnienie powietrza: 1,97 mmH2O. Szerokość produktu: 122 mm, Głębokość produktu: 120 mm, Wysokość produktu: 67 mm. Kolor produktu: Aluminium, Czarny

Noctua NF-A4X20 5V Obudowa komputera Wentylator 4 cm Beżowy, Brązowy

Noctua NF-A4X20 5V. Model: Wentylator, Średnica czaszy wentylatora: 4 cm, Prędkość obrotowa (max): 5000 RPM, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 14,9 dB, Przepływ powietrza: 9,4 m³/h. Napięcie: 5 V. Szerokość produktu: 40 mm, Głębokość produktu: 20 mm, Wysokość produktu: 40 mm. Kolor produktu: Beżowy, Brązowy

Noctua NF-A4X20 5V. Model: Wentylator, Średnica czaszy wentylatora: 4 cm, Prędkość obrotowa (max): 5000 RPM, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 14,9 dB, Przepływ powietrza: 9,4 m³/h. Napięcie: 5 V. Szerokość produktu: 40 mm, Głębokość produktu: 20 mm, Wysokość produktu: 40 mm. Kolor produktu: Beżowy, Brązowy

ARCTIC RGB Controller Kontroler wentylatora

ARCTIC RGB Controller. Model: Kontroler wentylatora, Kolor produktu: Czarny, Szary, Złącze 1: Męska. Szerokość produktu: 70 mm, Głębokość produktu: 100 mm, Wysokość produktu: 12 mm. Ilość na paczkę: 1 szt., Szerokość opakowania: 74 mm, Głębokość opakowania: 104 mm

ARCTIC RGB Controller. Model: Kontroler wentylatora, Kolor produktu: Czarny, Szary, Złącze 1: Męska. Szerokość produktu: 70 mm, Głębokość produktu: 100 mm, Wysokość produktu: 12 mm. Ilość na paczkę: 1 szt., Szerokość opakowania: 74 mm, Głębokość opakowania: 104 mm

Noctua NH-U12A Procesor Chlodnica/wentylator 12 cm Czarny

Noctua NH-U12A. Model: Chlodnica/wentylator, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Prędkość obrotowa (min): 450 RPM, Prędkość obrotowa (max): 2000 RPM, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 22,6 dB, Przepływ powietrza: 102,1 m³/h, Maksymalne ciśnienie powietrza: 2,34 mmH2O, Typ łożyska: Self-Stabilising Oil-pressure Bearing (SSO). Napięcie: 12 V. Szerokość produktu: 125 mm, Głębokość produktu: 112 mm, Wysokość produktu: 158 mm. Kolor produktu: Czarny

Noctua NH-U12A. Model: Chlodnica/wentylator, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Prędkość obrotowa (min): 450 RPM, Prędkość obrotowa (max): 2000 RPM, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 22,6 dB, Przepływ powietrza: 102,1 m³/h, Maksymalne ciśnienie powietrza: 2,34 mmH2O, Typ łożyska: Self-Stabilising Oil-pressure Bearing (SSO). Napięcie: 12 V. Szerokość...

ARCTIC Liquid Freezer III 360 Procesor Chłodnica cieczy all-in-one 12 cm Czarny 1 szt.

ARCTIC Liquid Freezer III 360. Model: Chłodnica cieczy all-in-one, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Maksymalny przepływ powietrza: 56,3 ft³/min, Przepływ powietrza: 95,65 m³/h, Typ łożyska: Łożysko dynamiki płynów (FDB). Kolor produktu: Czarny

ARCTIC Liquid Freezer III 360. Model: Chłodnica cieczy all-in-one, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Maksymalny przepływ powietrza: 56,3 ft³/min, Przepływ powietrza: 95,65 m³/h, Typ łożyska: Łożysko dynamiki płynów (FDB). Kolor produktu: Czarny

ASUS ROG Strix LC III 240 ARGB Procesor Zestaw do chłodzenia płynami 12 cm Czarny

ASUS ROG Strix LC III 240 ARGB. Model: Zestaw do chłodzenia płynami, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 36 dB, Maksymalny przepływ powietrza: 70,38 ft³/min. Kolor produktu: Czarny

ASUS ROG Strix LC III 240 ARGB. Model: Zestaw do chłodzenia płynami, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 36 dB, Maksymalny przepływ powietrza: 70,38 ft³/min. Kolor produktu: Czarny

ASUS ROG Strix LC III 240 ARGB White Edition Procesor Zestaw do chłodzenia płynami 12 cm Biały

ASUS ROG Strix LC III 240 ARGB White Edition. Model: Zestaw do chłodzenia płynami, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 36 dB, Maksymalny przepływ powietrza: 70,38 ft³/min. Kolor produktu: Biały

ASUS ROG Strix LC III 240 ARGB White Edition. Model: Zestaw do chłodzenia płynami, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 36 dB, Maksymalny przepływ powietrza: 70,38 ft³/min. Kolor produktu: Biały

ASUS ROG STRIX LC II 240 ARGB Procesor Chłodnica cieczy all-in-one 12 cm Biały

ASUS ROG STRIX LC II 240 ARGB. Model: Chłodnica cieczy all-in-one, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Maksymalny przepływ powietrza: 80,95 ft³/min, Przepływ powietrza: 137,5 m³/h. Kolor produktu: Biały

ASUS ROG STRIX LC II 240 ARGB. Model: Chłodnica cieczy all-in-one, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Maksymalny przepływ powietrza: 80,95 ft³/min, Przepływ powietrza: 137,5 m³/h. Kolor produktu: Biały

ASUS ROG STRIX LC II 240 Procesor Chłodnica cieczy all-in-one 12 cm Czarny

ASUS ROG STRIX LC II 240. Model: Chłodnica cieczy all-in-one, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Maksymalny przepływ powietrza: 80,95 ft³/min, Przepływ powietrza: 137,5 m³/h. Kolor produktu: Czarny

ASUS ROG STRIX LC II 240. Model: Chłodnica cieczy all-in-one, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Maksymalny przepływ powietrza: 80,95 ft³/min, Przepływ powietrza: 137,5 m³/h. Kolor produktu: Czarny

NZXT F120 RGB Triple Pack Obudowa komputera Wentylator 12 cm Czarny 3 szt.

NZXT F120 RGB Triple Pack. Model: Wentylator, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Prędkość obrotowa (min): 500 RPM, Prędkość obrotowa (max): 1800 RPM, Poziom hałasu (niska prędkość): 17,2 dB, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 27,5 dB, Maksymalny przepływ powietrza: 50,18 ft³/min, Minimalne ciśnienie powietrza: 0,75 mmH2O, Maksymalne ciśnienie powietrza: 2,7 mmH2O, Typ łożyska: Łożysko dynamiki płynów (FDB). Kolor produktu: Czarny

NZXT F120 RGB Triple Pack. Model: Wentylator, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Prędkość obrotowa (min): 500 RPM, Prędkość obrotowa (max): 1800 RPM, Poziom hałasu (niska prędkość): 17,2 dB, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 27,5 dB, Maksymalny przepływ powietrza: 50,18 ft³/min, Minimalne ciśnienie powietrza: 0,75 mmH2O, Maksymalne ciśnienie powietrza:...

NZXT F120 RGB Triple Pack Obudowa komputera Wentylator 12 cm Biały 3 szt.

NZXT F120 RGB Triple Pack. Model: Wentylator, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Prędkość obrotowa (min): 500 RPM, Prędkość obrotowa (max): 1800 RPM, Poziom hałasu (niska prędkość): 17,2 dB, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 27,5 dB, Maksymalny przepływ powietrza: 50,18 ft³/min, Minimalne ciśnienie powietrza: 0,75 mmH2O, Maksymalne ciśnienie powietrza: 2,7 mmH2O, Typ łożyska: Łożysko dynamiki płynów (FDB). Kolor produktu: Biały

NZXT F120 RGB Triple Pack. Model: Wentylator, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Prędkość obrotowa (min): 500 RPM, Prędkość obrotowa (max): 1800 RPM, Poziom hałasu (niska prędkość): 17,2 dB, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 27,5 dB, Maksymalny przepływ powietrza: 50,18 ft³/min, Minimalne ciśnienie powietrza: 0,75 mmH2O, Maksymalne ciśnienie powietrza:...

be quiet! DARK ROCK 5 Procesor Chłodnica powietrza 12 cm Czarny 1 szt.

be quiet! DARK ROCK 5. Model: Chłodnica powietrza, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Prędkość obrotowa (max): 2100 RPM, Poziom hałasu (niska prędkość): 11,9 dB, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 29,8 dB, Maksymalny przepływ powietrza: 55 ft³/min, Przepływ powietrza: 93,5 m³/h, Maksymalne ciśnienie powietrza: 2,73 mmH2O, Typ łożyska: Łożysko dynamiki płynów (FDB). Szerokość produktu: 136 mm, Głębokość produktu: 101 mm, Wysokość produktu: 161 mm. Kolor produktu: Czarny

be quiet! DARK ROCK 5. Model: Chłodnica powietrza, Średnica czaszy wentylatora: 12 cm, Prędkość obrotowa (max): 2100 RPM, Poziom hałasu (niska prędkość): 11,9 dB, Poziom hałasu (wysoka prędkość): 29,8 dB, Maksymalny przepływ powietrza: 55 ft³/min, Przepływ powietrza: 93,5 m³/h, Maksymalne ciśnienie powietrza: 2,73 mmH2O, Typ łożyska: Łożysko dynamiki...

 
group_work Zgoda na pliki cookie