Pamięci RAM

Jest 3492 produktów.

Pokazano 1-12 z 3492 pozycji

Aktywne filtry

Czym jest pamięć RAM?

Pamięć RAM (Random-Access Memory) znana również jako pamięć operacyjna, pełni ważną rolę w funkcjonowaniu komputerów zarówno stacjonarnych, jak i laptopów. Głównym zadaniem pamięci RAM jest tymczasowe przechowywanie danych potrzebnych do realizacji aktualnie wykonywanych operacji, co umożliwia szybkie i efektywne działanie systemu. Dzięki pamięci RAM, komputery mogą płynnie przetwarzać wykonywane zadania – od prostych, jak naciśnięcie klawisza, po bardziej złożone, takie jak jednoczesne korzystanie z wielu aplikacji czy kart w przeglądarce internetowej. Wraz ze wzrostem intensywności użytkowania komputera, zwłaszcza w trakcie równoczesnego wykonywania wielu zadań, rośnie zapotrzebowanie na wydajniejszą pamięć RAM. Jest to zatem część, której wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, by zapewnić optymalną wydajność i komfort pracy z komputerem.

Rodzaje pamięci RAM

Od czasu, gdy pierwsze pamięci operacyjne zostały zaprojektowane przez inżynierów, minęło już sporo czasu, a rynek technologiczny rozwinął się, wprowadzając różne rodzaje pamięci RAM. W latach 90. XX wieku i na początku nowego tysiąclecia, dominującymi typami były SRAM (statyczna pamięć RAM), DRAM (dynamiczna pamięć RAM), oraz SDRAM (synchroniczna dynamiczna pamięć RAM). Najbardziej popularnym typem jest pamięć DDR SDRAM, czyli Double Data Rate Synchronous Dynamic Random-Access Memory. Nazwa ta odnosi się do zdolności tego typu pamięci do dwukrotnie szybszego przesyłania danych, co umożliwia efektywniejszą pracę z wieloma plikami naraz.

Aktualnie standardem w wielu komputerach jest pamięć DDR4, należąca do czwartej generacji technologii DDR, która zastąpiła SDR (Single Data Rate) SDRAM. DDR4 wyróżnia się szybszym transferem danych, większą maksymalną pojemnością oraz niższym zużyciem energii w porównaniu z poprzednikiem, DDR3, który mimo to nadal jest stosowany w wielu systemach. Należy jednak zwrócić uwagę, że już na koniec 2021 roku zadebiutowała piąta generacja, DDR5, przynosząca jeszcze większą prędkość przesyłania danych – do około 6,4 GB/s. Mimo że DDR5 oferuje znaczące ulepszenia, jej wysoka cena i ograniczona dostępność sprawiają, że na razie znajduje ona zastosowanie głównie w najwyższej klasy komputerach stacjonarnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając pamięci RAM?

Pierwszym krokiem przy zakupie pamięci RAM jest określenie, czy poszukujemy pamięci do komputera stacjonarnego czy laptopa. Jest to bardzo ważne ponieważ rodzaj urządzenia dyktuje typ modułu pamięci, który będzie odpowiedni. Dla komputerów stacjonarnych dedykowane są moduły DIMM (ang. dual in-line memory module), zapewniające wysoką wydajność i są standardem w większości komputerów stacjonarnych. Z kolei w laptopach zazwyczaj stosuje się mniejsze moduły SO-DIMM (ang. small outline dual in-line memory module), które są również używane w komputerach stacjonarnych o kompaktowych rozmiarach ze względu na ograniczoną przestrzeń.

Poza rodzajem komputera, na którym będzie instalowana pamięć RAM, ważne są także inne parametry, takie jak kompatybilność z płytą główną, częstotliwość pracy pamięci oraz jej opóźnienia (latencje), które bezpośrednio wpływają na ogólną wydajność systemu. 

Częstotliwość taktowania

Parametr ten wyrażany w megahercach (MHz), jest ważny dla oceny wydajności pamięci operacyjnej oraz szybkości przetwarzania danych przez procesor (CPU). Mimo że wybieranie pamięci RAM o najwyższej dostępnej częstotliwości pracy może wydawać się kuszące, istotne jest, by upewnić się, że wybrana częstotliwość jest wspierana przez płytę główną komputera. Jeśli nasza płyta główna nie będzie w stanie obsłużyć tak dużej częstotliwości to nie wykorzystamy w pełni potencjału zakupionej pamięci RAM, ponieważ system nie będzie w stanie pracować z wyższą częstotliwością, niż jest w stanie obsłużyć płyta główna. Z drugiej strony, wybór pamięci o zbyt niskiej częstotliwości pracy może spowodować, że stanie się ona "wąskim gardłem" systemu, ograniczając w ten sposób szybkość i wydajność pracy innych komponentów komputera. Zatem, odpowiedni dobór częstotliwości pamięci RAM, zgodny z możliwościami posiadanej płyty głównej, ma ogromne znaczenie dla zapewnienia optymalnej wydajności całego systemu.

Opóźnienie pamięci RAM

Opóźnienia pamięci RAM znane również jako timingi, określają czas, który upływa od momentu wystosowania żądania przez procesor do momentu otrzymania danych z pamięci. Wartość ta jest wyrażana za pomocą symbolu CL (od ang. CAS Latency) i numeru, który określa liczbę cykli zegara potrzebnych na wykonanie operacji. Dla graczy, wartość CL jest szczególnie ważna, ponieważ im niższe opóźnienia tym większa płynność rozgrywki i szybsza reakcja systemu na polecenia, co z kolei ma znaczący wpływ na wydajność w grach komputerowych.

W przypadku pamięci RAM używanych w laptopach, ważnym parametrem jest również napięcie zasilania. Moduły oznaczone kryptonimem Low Voltage (niskonapięciowe), które są oznaczone literą L, zużywają mniej energii, co jest szczególnie ważne w pracy na baterii. Użycie takiej pamięci w notebooku pozwala na dłuższe użytkowanie urządzenia bez konieczności podłączania go do stałego źródła zasilania. 

Chłodzenie pamięci RAM

Chłodzenie pamięci RAM wpływa na zachowanie optymalnej wydajności i stabilności działania kości. Wysoka temperatura pracy pamięci RAM może prowadzić do niestabilności systemu, a w skrajnych przypadkach do trwałego uszkodzenia modułu. Aby zapobiec takim sytuacjom, producenci kości RAM wyposażają je w systemy chłodzenia.

Radiatory to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań do obniżania temperatury pamięci RAM. Są to metalowe elementy konstrukcyjne umiejscowione na górnej części modułu oraz po jego bokach. Ich zadaniem jest odprowadzenie ciepła generowanego podczas pracy. Dzięki swojej konstrukcji i materiałowi, z którego są wykonane, radiatory skutecznie rozprowadzają ciepło, umożliwiając utrzymanie niższej temperatury modułu.

Inną metodą chłodzenia, wykorzystywaną przez niektórych producentów, są wentylatory. Instalacja wentylatorów zapewnia ciągły przepływ powietrza wokół modułów pamięci, co jeszcze bardziej poprawia ich chłodzenie i sprzyja utrzymaniu stabilności działania nawet podczas intensywnego użytkowania komputera. Wentylatory stanowią zwłaszcza efektywne rozwiązanie w systemach, gdzie pamięć RAM jest poddawana overclockingowi lub pracuje w wyjątkowo wymagających warunkach.

Odpowiednie chłodzenie pamięci RAM jest więc niezbędne do zachowania jej wydajności i długowieczności, a także do zapewnienia ogólnej stabilności pracy komputera.

Ile GB pamięci RAM powinien mieć komputer?

Ilość pamięci RAM, jaką powinien posiadać komputer, zależy przede wszystkim od jego przewidywanego zastosowania. Dla podstawowych zadań, takich jak oglądanie filmów, granie w mniej wymagające gry lub surfowanie po internecie, wystarczające będzie około 4-8 GB RAM. Taka ilość pamięci z powodzeniem poradzi sobie z codziennymi aktywnościami, nie obciążając przy tym nadmiernie budżetu. Dla użytkowników pracujących z bardziej zaawansowanymi aplikacjami, takimi jak programy do edycji grafiki czy wideo, zalecane jest minimum 16 GB RAM. Większa ilość pamięci operacyjnej pozwoli na płynną pracę z wymagającymi narzędziami oraz efektywniejsze zarządzanie wielozadaniowością. Gdy mówimy o komputerach gamingowych, standardem stają się 32 GB RAM. 

Pamięci RAM - Cena

Warto pamiętać, że cena pamięci RAM jest uzależniona od wielu czynników, takich jak pojemność, częstotliwość pracy, timingi, a także od producenta i typu pamięci. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo, moduły pamięci RAM o różnej pojemności, częstotliwości taktowania oraz opóźnienia. 

 
group_work Zgoda na pliki cookie