Dyski HDD

Jest 1315 produktów.

Pokazano 1-12 z 1315 pozycji

Aktywne filtry

Dysk twardy (ang. Hard Disk Drive, HDD) jest to urządzenie służące do przechowywania danych, które w odróżnieniu od nośników półprzewodnikowych, jak dyski SSD (Solid State Drive), wykorzystuje mechaniczne komponenty. Wszystkie dane zapisywane są na magnetycznych talerzach, które obracają się podczas pracy urządzenia, a ruchome głowice odczytują i zapisują dane na różnych sektorach tych talerzy.

Do najważniejszych parametrów dysków HDD zaliczamy, prędkość obrotową talerzy, która ma bezpośredni wpływ na szybkość działania dysku. Ich wartość wynosi zazwyczaj od 5400 do 7200 RPM (obrotów na minutę). Wyższa prędkość oznacza szybszy odczyt i zapis danych. Dyski HDD wymagają także regularnej defragmentacji, która usprawnia dostęp do plików i ogólną wydajność urządzenia.

Oprócz klasycznych dysków HDD, istnieją także inne typy dysków, które łączą różne technologie w celu optymalizacji wydajności:

 • SSHD (Solid-State Hybrid Drive) – dyski te łączą elementy HDD i SSD. Wyposażone są w dodatkową pamięć NAND flash, która służy do przechowywania najczęściej używanych plików, co zwiększa szybkość dostępu do danych i ogólną wydajność dysku.
 • SAS (Serial Attached SCSI) – to dyski serwerowe przeznaczone do zastosowań profesjonalnych. Charakteryzują się one większą żywotnością, wyższą prędkością obrotową (osiągającą nawet kilkanaście tysięcy RPM) i większą przepustowością w porównaniu do standardowych HDD. Dyski SAS posiadają także zestaw specjalnych instrukcji SCSI, umożliwiających wykonywanie wielu operacji jednocześnie.
 • NLSAS (Near Line SAS) – te dyski są również przeznaczone głównie do użytku w serwerach. Stanowią połączenie właściwości tradycyjnego HDD z interfejsem SAS, oferując dużą pojemność i możliwość wykonywania wielu operacji naraz, ale są wolniejsze od dysków SAS.

Rodzaje dysków HDD

Oferujemy szeroką gamę dysków twardych HDD o różnych rozmiarach i pojemnościach, idealnych do zastosowań zarówno w domu, jak i w firmach. Oferowane przez nas 3.5-calowe dyski HDD w głównej mierze są wykorzystywane w serwerach i komputerach stacjonarnych ze względu na swój rozmiar i dużą pojemność. Dostępne modele mogą pomieścić aż do 18 TB danych, co sprawia, że są doskonałym rozwiązaniem do przechowywania dużych ilości informacji, takich jak kopie zapasowe, nagrania wideo czy dane serwerów NAS. Dyski te są niezawodne i trwałe, a przy tym spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających zastosowań biznesowych.

W ofercie znajdują się również dyski HDD o wielkości 2.5 cala, które znajdują zastosowanie w laptopach. Dyski HDD o wielkości 2.5 cala są energooszczędne i ciche, a przy tym posiadają dość dużą pojemność — do 5 TB. Dzięki temu, mimo mniejszych wymiarów, nie ustępują większym modelom pod względem przestrzeni na dane, co czyni je idealnym wyborem dla osób potrzebujących mobilnego i wydajnego rozwiązania do przechowywania danych.

Zalety i wady dysków HDD

Dyski twarde HDD od dawna są podstawowym nośnikiem danych w wielu systemach komputerowych. Chociaż są stopniowo wypierane przez nowsze technologie takie jak dyski SSD, to nadal posiadają wiele zalet. Jednak, obok zalet dyski HDD mają także swoje wady.

Zalety dysków HDD

 • Duże pojemności -dyski HDD oferują znacznie większą pojemność magazynową w porównaniu do SSD, z dostępnymi modelami oferującymi nawet do 22 TB przestrzeni na dane. Jest to ważna cecha dla zastosowań wymagających przechowywania dużej ilości danych.
 • Wysoka wartość TBF (Total Bytes Written) – dyski HDD mają zdolność do wykonania znacznie większej liczby cykli zapisu i kasowania danych niż nośniki SSD, które mają ograniczoną liczbę cykli zapisu na komórkach pamięci flash.
 • Niska cena za 1 GB – dyski HDD są znacznie tańsze w produkcji w porównaniu do SSD, co sprawia, że oferują lepszą relację ceny do pojemności, będąc ekonomicznym rozwiązaniem dla dużych magazynów danych.

Wady dysków HDD

 • Niska szybkość zapisu i odczytu - pomimo że najszybsze dyski HDD mogą osiągać prędkości transferu rzędu 200 MB/s, to w porównaniu do SSD, które mogą osiągać prędkości powyżej 10 000 MB/s, wydają się znacznie wolniejsze. Jest to znacząca różnica wpływająca na szybkość ładowania aplikacji i systemów operacyjnych.
 • Wrażliwość na wstrząsy i upadki - z uwagi na ruchome części, takie jak głowice czy talerze magnetyczne, dyski HDD są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wstrząsy i upadki mogą prowadzić do awarii dysku, czego problem nie dotyczy dysków SSD.
 • Wyższe zużycie energii - ruchome części HDD wymagają więcej energii do funkcjonowania, co może skutkować szybszym wyczerpywaniem baterii w urządzeniach przenośnych, jak laptopy.
 • Niższa kultura pracy - podczas działania, głowica i talerze magnetyczne emitują dźwięki, które mogą być słyszalne i dla niektórych osób po prostu uciążliwe.

Jaki dysk twardy HDD wybrać?

Wybierając dysk twardy HDD warto zwrócić uwagę na takie parametry jak:

 1. Pojemność - to jeden z najważniejszych parametrów. Im większa pojemność dysku, tym więcej danych jesteśmy w stanie przechować. Pojemności dysków przeważnie wahają się od 1 do 8 TB, ale dostępne są już modele oferujące nawet kilkanaście terabajtów. Przed zakupem warto zastanowić się, jak dużo miejsca na dane rzeczywiście potrzebujemy.
 2. Format -  jak już wcześniej wspomnieliśmy dyski twarde są dostępne w dwóch głównych rozmiarach: 2,5 cala oraz 3,5 cala. Dyski 3,5-calowe są standardem w komputerach stacjonarnych, natomiast mniejsze 2,5-calowe często znajdują zastosowanie w laptopach.
 3. Typ interfejsu - interfejs dysku określa rodzaj złącza używanego do podłączenia go do komputera. Najczęściej stosowanym obecnie jest SATA III, który oferuje dobrą prędkość transferu danych i jest kompatybilny z większością nowoczesnych systemów.
 4. Maksymalna prędkość zapisu/odczytu - wysoka prędkość zapisu oraz odczytu danych przekłada się na lepszą wydajność dysku, co jest szczególnie ważne podczas dużego obciążenia pracy, takiego jak przenoszenie dużych plików czy uruchamianie wymagających aplikacji.
 5. Prędkość obrotowa - zazwyczaj wynosi 5400 lub 7200 obrotów na minutę. Wyższa prędkość obrotowa talerzy dysku zapewnia szybszy dostęp do danych i lepszą ogólną wydajność.
 6. Pamięć cache - dyski z większą pamięcią cache zapewniają szybszy dostęp do często używanych danych, co zauważalnie poprawia ogólną wydajaność systemu, szczególnie podczas intensywnej pracy z aplikacjami.
 7. Wskaźnik MTBF (Mean Time Between Failures) - to szacunkowy czas bezawaryjnej pracy dysku, wyrażony w godzinach. Wyższa wartość MTBF sugeruje lepszą niezawodność dysku, choć nie gwarantuje to braku awarii przez określony czas.
 8. Głośność pracy - choć dyski HDD nie należą do najcichszych urządzeń, wybierając dysk z niższą emisją dźwięku (mniejszą liczbą decybeli), zapewnimy sobie komfort użytkowania.
 
group_work Zgoda na pliki cookie