Kable sieciowe

Jest 6282 produktów.

Pokazano 1-12 z 6282 pozycji

Aktywne filtry

Kable sieciowe, często nazywane skrętkami, są niezbędnymi przewodami sygnałowymi używanymi do przesyłu danych. Stanowią one ważny element każdej sieci strukturalnej. Typowy kabel sieciowy posiada cztery pary przewodów, wykonanych z drutu lub linki, takie jak na przykład patchcordy. Ich charakterystyczna nazwa wywodzi się z unikalnej struktury kabla, zaprojektowanej w celu optymalizacji przesyłu sygnału i redukcji zakłóceń. Dzięki specjalnemu sposobowi skręcania przewodów wewnątrz każdej pary, a także skręcaniu ze sobą wszystkich czterech par, znacząco minimalizowane są zakłócenia spowodowane przez pola elektromagnetyczne, co przekłada się na lepszą jakość transmisji danych.

Rodzaje skrętki

Kable sieciowe dzielimy na podstawie rodzaju skrętki, z których najbardziej rozpowszechnione są: UTP (Unshielded Twisted Pair) – skrętka nieekranowana, FTP (Foiled Twisted Pair) – skrętka ekranowana folią, oraz STP (Shielded Twisted Pair) – skrętka ekranowana folią i dodatkowo wzmocniona siatką. Międzynarodowa norma ISO/IEC wprowadza dodatkowe rozróżnienie, dotyczące zewnętrznego i wewnętrznego ekranowania kabli. Oznaczenie S/FTP, na przykład, wskazuje na kabel, w którym każda para przewodów jest oddzielnie ekranowana folią, a całość jest dodatkowo chroniona przez siatkę. Pierwszy człon oznaczenia (przed ukośnikiem) odnosi się do ekranowania zewnętrznego, natomiast drugi (po ukośniku) – do ekranowania wewnętrznego. Wśród wszystkich typów kabli sieciowych, najczęściej stosowanym jest UTP, jednak skrętka ekranowana (FTP lub STP) znajduje zastosowanie w środowiskach, gdzie istnieje ryzyko zakłóceń wynikających z działania szkodliwych pól elektromagnetycznych.

Kategoria kabla sieciowego

Przy wyborze kabla sieciowego ważnym aspektem jest również kategoria skrętki, która bezpośrednio wpływa na prędkość i maksymalny zasięg transmisji danych w sieci LAN. Kategorie kabli są oznaczane numerami i literami, takimi jak 5e, 6, 6A, aż do 7, 7A oraz opcjonalnie 8. Każda z tych kategorii definiuje możliwości kabla w zakresie częstotliwości, prędkości przesyłania danych oraz maksymalnej odległości efektywnej transmisji. Na przykład, kabel kategorii 5e zapewnia działanie na częstotliwości do 100 MHz, umożliwiając przesyłanie danych z prędkością do 1000 Mb/s (1 Gb/s) na odległość do 100 metrów. Jest to rozwiązanie w pełni wystarczające do zastosowań domowych i w miejscach, gdzie wymagania dotyczące przepustowości są umiarkowane.

Dla bardziej wymagających środowisk, takich jak nowoczesne biura, centra danych czy zaawansowane aplikacje multimedialne, zalecane są kable o wyższych kategoriach, takie jak 6, 6A, 7, 7A, które obsługują wyższe częstotliwości oraz oferują większe prędkości transmisji, nawet do 10 Gb/s i więcej, przy zachowaniu odpowiedniej jakości sygnału na dłuższych dystansach. Kategoria 8, będąca na czele specyfikacji, zaprojektowana została z myślą o przyszłościowych sieciach 25G/40GBASE-T, zapewniając najwyższe możliwe parametry transmisji.

 
group_work Zgoda na pliki cookie