Dyski do serwerów

Aktywne filtry

HPE 1TB, Hot-Plug, Serial ATA (SATA), 3G, 7.2K rpm, 3.5 inch LFF, MDL, NCQ 3.5" druga generacja szeregowej magistrali komputerowej (serial ATA II)

HPE 1TB, Hot-Plug, Serial ATA (SATA), 3G, 7.2K rpm, 3.5 inch LFF, MDL, NCQ. Rozmiar HDD: 3.5", Pojemność HDD: 1 TB, Szybkość HDD: 7200 RPM
773,99 zł
Produkt dostępny
773,99 zł

HPE 1TB, Hot-Plug, Serial ATA (SATA), 3G, 7.2K rpm, 3.5 inch LFF, MDL, NCQ. Rozmiar HDD: 3.5", Pojemność HDD: 1 TB, Szybkość HDD: 7200 RPM

Dyski serwerowe różnią się od standardowych dysków twardych (HDD) i dysków półprzewodnikowych (SSD) przede wszystkim przeznaczeniem i konstrukcją, aby sprostać specyficznym wymaganiom środowisk serwerowych. Dyski serwerowe są projektowane do ciągłej, 24-godzinnej pracy przez cały rok, bez przerwy. Są one zoptymalizowane do obsługi intensywnych obciążeń i mogą wytrzymać wysokie temperatury w serwerowniach. Dyski serwerowe posiadają lepsze mechanizmy korekcji błędów, zaawansowane technologie zarządzania zużyciem oraz są wykonane z materiałów wysokiej jakości. To wszystko przekłada się na większą niezawodność i dłuższą żywotność w porównaniu do dysków zwykłych. Dyski serwerowe często oferują lepszą wydajność w środowiskach wielodostępowych, co jest kluczowe, gdy jednocześnie wiele procesów lub użytkowników korzysta z danych. Są one zaprojektowane do szybszego odczytu i zapisu danych, co jest krytyczne dla aplikacji serwerowych.

Dyski do serwerów – parametry

Format dysku twardego odgrywa ważną rolę nie tylko ze względu na możliwości rozbudowy systemu i łatwość wymiany urządzeń, ale również z uwagi na fizyczne wymiary i wytrzymałość obudowy. W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo dyski serwerowe zarówno 3.5-calowe dyski serwerowe, charakteryzujące się solidnością wykonania i większymi rozmiarami, jak i kompaktowe dyski 2.5-calowe, które są równie funkcjonalne. 

Jednak to nie jedyne parametry, które należy brać pod uwagę przy wyborze dysków twardych do serwerów. Duże znaczenie mają również parametry techniczne, wpływające na wydajność i funkcjonalność oferowanych urządzeń. Sklep Cybermech oferuje dyski z różnorodnymi specyfikacjami, obejmującymi:

  • pojemność dysku,
  • prędkość obrotową (dla dysków HDD),
  • pamięć podręczną,
  • typ interfejsu.

Pojemność jest jednym z ważniejszych  parametrów, który powinien być przede wszystkim dostosowany do ilości i rodzaju danych do przechowania. Oferta sklepu obejmuje modele o pojemnościach od 60 GB do 16 TB, co ułatwia ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb i specyfiki działalności – od małych przedsiębiorstw po duże centra danych.

Prędkość obrotowa jest kolejnym ważnym kryterium, szczególnie dla dysków HDD, gdzie wyższe wartości tego parametru przekładają się na szybsze przetwarzanie danych. W sklepie Cybermech dostępne są dyski serwerowe z prędkościami od 5700 do 15000 obrotów na minutę.

W przypadku dysków serwerowych SSD, ważne są precyzyjne wartości prędkości zapisu i odczytu, które określają wydajność urządzenia. Podobnie jest z dyskami M.2, gdzie te parametry bezpośrednio wskazują na sprawność dysku.

Nie można również zapominać o pamięci podręcznej, która zapewnia szybki dostęp do często używanych danych. Większa pojemność pamięci podręcznej oznacza lepszą wydajność. W asortymencie Morele.net znajdują się dyski z pamięcią podręczną o pojemnościach 64 MB, 128 MB, 256 MB i więcej, co umożliwia wybór urządzenia najlepiej spełniającego potrzeby użytkownika.

SAS czy SATA III – który interfejs wybrać?

Przy wyborze dysku serwerowego, ważną decyzją jest wybór między interfejsem SATA III a SAS. Oba te interfejsy oferują różne zalety, które mogą wpłynąć na wydajność i funkcjonalność serwera, w zależności od konkretnych potrzeb i zastosowań.

Interfejs SATA III

  • Uniwersalność - dyski z interfejsem SATA III są kompatybilne z większością płyt głównych, co czyni je bardziej uniwersalnymi. Możliwość ich podłączenia nawet do zwykłego komputera stanowi dodatkową elastyczność, choć zazwyczaj nie jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione w kontekście cenowym.
  • Pojemność i przechowywanie danych - dyski SATA III są idealne do zadań, gdzie priorytetem jest maksymalizacja pamięci masowej i przechowywanie dużych ilości danych. Są one często wybierane do zastosowań, które wymagają dużej pojemności przy ograniczonym budżecie.

Interfejs SAS

  • Wydajność - dyski serwerowe z interfejsem SAS są zaprojektowane z myślą o wysokiej wydajności i niezawodności. Wymagają one kompatybilnej płyty głównej, ale oferują znacznie lepsze parametry w kontekście szybkości działania. Maksymalna prędkość odczytu danych dla dysków SAS może sięgać 1200 MB/s, co jest znacząco wyższe w porównaniu do 600 MB/s dla dysków SATA III.
  • Szybkość działania serwerowni - wyższa prędkość odczytu danych, którą oferują dyski SAS, przekłada się na lepszą szybkość działania całej serwerowni. Jest to szczególnie istotne w środowiskach, gdzie wielu użytkowników korzysta z zasobów serwera jednocześnie, ponieważ minimalizuje to opóźnienia i zwiększa ogólną responsywność systemu.

Podsumowując, wybór między SATA III a SAS powinien być podyktowany specyficznymi wymaganiami dotyczącymi wydajności i pojemności. Dla aplikacji wymagających dużej pojemności i przechowywania danych, dyski SATA III są ekonomicznym wyborem. Z kolei w środowiskach, gdzie liczy się przede wszystkim wysoka wydajność i szybki dostęp do danych, dyski SAS oferują znaczne korzyści, kosztem większej inwestycji początkowej i wymogu kompatybilności sprzętowej.

Jaki dysk serwerowy wybrać?

Przed dokonaniem zakupu warto również poszukać informacji na temat konkretnego modelu, w tym recenzji i wyników testów wytrzymałościowych. Takie dane mogą dostarczyć wglądu w realną trwałość dysku i jego odporność na różnorodne warunki pracy. Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa stanowią kolejny istotny aspekt. Niektóre dyski serwerowe oferują zaawansowane technologie ochrony danych, w tym szyfrowanie i algorytmy korekcji błędów, co jest szczególnie ważne w przypadku przechowywania wrażliwych lub krytycznych informacji. Te mechanizmy mogą znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa danych, zmniejszając ryzyko ich utraty lub uszkodzenia.

Równie ważna jest renoma i opinie o marce produkującej dyski. Firmy takie jak Seagate, Kingston czy Western Digital cieszą się uznaniem na rynku, co często wpływa na decyzję zakupową. Ich produkty są synonimem wysokiej jakości i niezawodności, co jest kluczowe dla utrzymania ciągłości działania serwera oraz bezpieczeństwa przechowywanych na nim danych.

Sklep Cybermech oferuje szeroki wybór dysków serwerowych od renomowanych producentów, co pozwala na dopasowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Niezależnie od tego, jak profesjonalnego i pojemnego dysku potrzebujesz, z pewnością znajdziesz model, który spełni Twoje wymagania, zapewniając serwerowi wysoką wydajność oraz długotrwałą i niezawodną pracę

 
group_work Zgoda na pliki cookie